MFW wspiera ukraińską strategię szybkiego ożywienia gospodarczego

MFW wspiera ukraińską strategię szybkiego ożywienia gospodarczego

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Społeczność międzynarodowa jest gotowa szukać sposobów udzielenia pomocy finansowej Ukrainie. Finansowanie to wesprze strategię Ukrainy polegającą na rozpoczęciu naprawy gospodarczej już teraz, w tych regionach, w których nie ma wojny.

Dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Alfred Kammer powiedział to w wywiadzie dla Voice of America, donosi Ukrinform.

"Ważne jest, aby znaleźć fundusze, ponieważ (ukraińskie) władze zachowały stabilność makro, chcą uniknąć inflacji i konieczności reformy walutowej po wojnie i zacząć od największych problemów. Potrzeba na to pięć miliardów. Czy to realistyczne znaleźć te fundusze? Musimy spróbować. W tym tygodniu wykazaliśmy chęć poszukiwania sposobów na zapewnienie tego finansowania, być może są fundusze i na Ukrainie. Dzięki tym środkom wspieramy strategię Ukrainy, aby już teraz rozpocząć ożywienie gospodarcze, aby zapewnić dobrobyt ludziom w tych regionach, w których nie ma wojny” – powiedział Kammer.

Podkreślił, że wszystkie dotychczasowe kroki podjęte przez rząd Ukrainy, Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Ukrainy w celu zarządzania gospodarką i utrzymania stabilności makro są wzorowe. Teraz Ukraina wkracza w nową fazę - ożywienie gospodarcze. A to wymaga funduszy.

„Teraz wchodzą w nową fazę. To początek odnowy gospodarczej. Dążą do zapewnienia pracy rolnictwa. Chcą naprawić mosty w zachodniej części Ukrainy, aby umożliwić transport. Chcą sprawić, by gospodarka zaczęła wychodzić z zapaści, w której jest to teraz możliwe na Ukrainie. Aby to wesprzeć, potrzebujemy środków budżetowych” – powiedział szef Departamentu Europejskiego MFW.

Według niego ukraińskie władze koncentrują się na ratowaniu sezonu rolniczego w ramach strategii ożywienia gospodarczego.

„Uważają, że tegoroczny sezon rolniczy można uratować, a w większości  można go sadzić i zbierać. Jeśli w tym roku zdobędziemy plony, to należy zauważyć, że eksport produktów rolnych stanowi połowę dochodów z eksportu, co jest ważnym elementem strategii ożywienia gospodarczego. Wspieranie waluty jest ważne i jest to czynnik w zarządzaniu makroekonomicznym” – powiedział Kammer.

Podkreślił też, że władze ukraińskie już planują odbudowę zniszczonych osad i infrastruktury.

„Jest to faza ożywienia, którą rząd chce jak najszybciej rozpocząć. Utworzyli już dziesięć grup roboczych. Nieustannie analizują zniszczenia, potrzebę renowacji. Chcą zacząć planować odbudowę już teraz, ponieważ nie chcą przywracać starego modelu Ukrainy” – powiedział Kammer.

Jak podawał Ukrinform, delegacja ukraińska pod przewodnictwem premiera Denysa Szmyhala odwiedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone. Odbyły się spotkania z prezydentem Joe Bidenem, sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem, ministrami finansów i energii, MFW, Bankiem Światowym, Międzynarodową Korporacją Finansową i innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-