W tej chwili nie funkcjonuje jedna trzecia ukraińskiej gospodarki - szef resortu finansów

W tej chwili nie funkcjonuje jedna trzecia ukraińskiej gospodarki - szef resortu finansów

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według wstępnych danych jedna trzecia gospodarki na Ukrainie nie funkcjonuje.

Według korespondenta Ukrinformu, minister finansów Ukrainy Serhyj  Marczenko powiedział to na antenie kanału telewizyjnego.

„Statystyki sporządzamy na podstawie danych, które znajdują się w urzędzie skarbowym. Według naszych wstępnych obliczeń, jakie mamy na temat płacenia podatków, około 30% gospodarki albo nie działa, albo chwilowo nie działa” – powiedział.

Marczenko wyjaśnił, że te wyliczenia mają charakter wstępny i opierają się na danych dotyczących opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz jednolitej składki na ubezpieczenie społeczne. Według ministra dokładniejsze informacje będą podawane podczas obliczeń przeprowadzonych za określony przedział czasu.

Jak podawał Ukrinform, według Ministerstwa Gospodarki, w miejscowościach, w których toczą się działania wojenne, pracę wstrzymało 75% firm.

Podobne dane dostarcza NBU. Według sondażu błyskawicznego przeprowadzonego przez Narodowy Bank, około 30% przedsiębiorstw całkowicie zaprzestało pracy z powodu agresji federacji rosyjskiej, 45% zmniejszyło produkcję.

MFW przewiduje 10% spadek PKB Ukrainy w 2022 roku, pod warunkiem, że działania wojenne wkrótce się zakończą. Jeśli wojna potrwa dłużej, straty wyniosą 25-35% PKB.

Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę.

Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet

balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-