W ubiegłym roku ponad 10% PKB zostało wygenerowane przez  rolnictwo - Leszczenko

W ubiegłym roku ponad 10% PKB zostało wygenerowane przez rolnictwo - Leszczenko

Ukrinform
W 2021 r. udział rolnictwa w PKB Ukrainy był najwyższy spośród wszystkich sektorów gospodarki i wyniósł ponad 10%.

Ukraiński minister polityki rolnej i żywnościowej Roman Leszczenko poinformował o tym na Telegramie, donosi Ukrinform.

„Największy wzrost produkcji w 2021 r. wykazało rolnictwo – 14,4%. Na koniec roku produkcja w przedsiębiorstwach rolnych wzrosła o 19,2%. W efekcie rolnictwo w ubiegłym roku dało najwyższy procent PKB spośród wszystkich sektorów gospodarki – ponad 10%” – napisał minister.

Przypomniał też, że produkty rolno-spożywcze stanowią największy udział w całkowitym eksporcie Ukrainy – około 41% rocznie.

„Z większą ufnością twierdzimy, że jesteśmy jednym z największych gwarantów światowego bezpieczeństwa żywnościowego. 20 lat temu Ukraina „karmiła” tylko 40 milionów ludzi na świecie. Dziś wkład Ukrainy jest równoznaczny z wyżywieniem około 400 milionów ludzi, nie licząc naszej populacji” – podkreślił Leszczenko.

Według niego, strategia rozwoju ukraińskiego rolnictwa do 2030 roku przewiduje zaopatrzenie w żywność prawie 1 miliarda ludzi na świecie.

Leszczenko dodał, że dla dalszego dynamicznego rozwoju sektora rolnego rząd 9 lutego podjął decyzję o przekazaniu wszystkich funkcji związanych z żywnością Ministerstwu Polityki Agrarnej.

W szczególności resort będzie kształtował politykę państwa w obszarach: bezpieczeństwa i jakości żywności; kwarantannie i ochronie roślin; medycynie weterynaryjnej; produkcji ekologicznej; obrotowi i znakowaniu produktów ekologicznych.

Jak podawał Ukrinform, premier Denys Szmyhal powiedział dnia 1 lutego podczas dorocznego spotkania firm członkowskich Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie, że PKB Ukrainy w 2021 roku wzrósł o ponad 3%. Dolarowy PKB w zeszłym roku wyniósł rekordowe 195 miliardów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-