Centrenergo domaga się ekonomicznie uzasadnionych cen na energię elektryczną

Centrenergo domaga się ekonomicznie uzasadnionych cen na energię elektryczną

Ukrinform
OAO „Centrenergo” posiada kontrakty na import 677 tys. ton węgla i wymaga ekonomicznie uzasadnionej wyceny na rynku energii elektrycznej dla rozliczeń z tych kontraktów.

Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa spółki.

„Wielkość zakontraktowanego węgla importowanego na luty-marzec tego roku wynosi 677 000 ton. W lutym firma spodziewa się czterech statków o łącznym tonażu 452 000 ton węgla pochodzącego z Australii, Kolumbii i RPA” – czytamy w raporcie.

Odnotowuje się, że w ciągu ostatnich 10 dni zapasy węgla w magazynach elektrociepłowni spółki wzrosły o 43%. Centrenergo podkreślił, że w sezonie grzewczym 2021-2022 działalności gospodarczej spółki towarzyszy dotkliwy niedobór środków finansowych związany z koniecznością zakupu znacznych ilości importowanego węgla, wysokimi cenami zakupu produktów węglowych i gazu ziemnego. W związku z tym należy zauważyć, że ekonomicznie uzasadnione ceny na rynku energii elektrycznej mają krytyczne znaczenie dla Centrenergo.

„Jednak w środku okresu jesienno-zimowego od końca stycznia 2022 r. nastąpił znaczny spadek cen we wszystkich segmentach rynku energii elektrycznej, a przede wszystkim na RDN, czyli wskaźnik cen dla innych segmentów rynku. W celu stabilizacja sytuacji NKREKU rozpoczął serię spotkań i Dekretem nr 237 z dnia 4 lutego 2022 r. wprowadził szereg działań regulacyjnych mających na celu przywrócenie równowagi w segmentach rynku energii elektrycznej. Jednak od 7 lutego 2022 r. ceny rynkowe pozostają krytycznie niskie” – mówią w firmie.

Centrenergo oczekuje, że działania regulatora doprowadzą do wyeliminowania negatywnych zjawisk na rynku energii elektrycznej, ustabilizują ceny, tworząc przesłanki do terminowych płatności za węgiel krajowy i importowany.

Jak informowaliśmy, w związku ze spadkiem cen energii elektrycznej na rynkach krótkoterminowych, zadłużeniu na rynku bilansującym spółce  Ukrhydroenergo może zabraknąć kapitału obrotowego niezbędnego do zapewnienia dostępności energii elektrycznej dla ludności.

Na przełomie stycznia i lutego 2022 r. w wyniku znacznej nadwyżki nastąpił przepływ wolumenów energii elektrycznej pomiędzy segmentami rynku i znaczne wahania cen. W niektórych okresach zrównały się wolumeny dobowej sprzedaży z wolumenami sprzedaży na RDN, co jest sprzeczne z koncepcją funkcjonowania rynku energii elektrycznej.

Komisja Krajowa, która realizuje regulacje państwowe w dziedzinie energetyki i usług użyteczności publicznej, 7 lutego podniosła limit ceny minimalnej RDN ze 105% do 115%. Wstępny limit cenowy regulator ustalił dnia 4 lutego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-