Umowa FTA z Turcją otworzy nowy duży rynek dla ukraińskiego kompleksu rolno-przemysłowego - eksperci

Umowa FTA z Turcją otworzy nowy duży rynek dla ukraińskiego kompleksu rolno-przemysłowego - eksperci

Ukrinform
Umowa o strefie wolnego handlu (FTA) z Turcją otwiera duży rynek dla ukraińskich produktów rolno-przemysłowych z wieloma możliwościami.

Powiedział to zastępca dyrektora generalnego Ukraińskiego Rolniczego Klubu Biznesu (UKAB) Oleg Nesterow, donosi Ukrinform.

„W związku z przyjęciem tej umowy ukraińscy rolnicy, przetwórcy, producenci maszyn i urządzeń otrzymali całkiem dobre możliwości wejścia na rynek turecki. W rzeczywistości dla ukraińskiego kompleksu rolno-przemysłowego pojawia się ogromny nowy rynek z wieloma możliwościami, ponieważ zniesienie lub obniżenie ceł i kontyngentów bezcłowych jest przewidziane dla znacznej liczby produktów (ponad 10000 pozycji)” -  powiedział Nesterow.

Zaznaczył, że umowa ta może być szczególnie interesująca dla producentów przyczep, którzy będą mogli zaprezentować swoje produkty na nowym rynku i zająć niszę w tureckim sektorze rolniczym.

UKAB zauważa, że ​​umowa zawiera wiele postanowień, które będą miały pozytywny wpływ na kompleks rolno-przemysłowy Ukrainy.

W szczególności projekt umowy o wolnym handlu przewiduje zniesienie przez Ukrainę ceł importowych na import nawozów i środków ochrony roślin z Turcji. Zapewni to krajowym rolnikom odpowiednie środki do uprawy produktów rolnych w nowym sezonie, dywersyfikację importu i zwiększenie konkurencyjności rynku ukraińskiego.

W ramach kontyngentów bezcłowych istnieje możliwość eksportu z Ukrainy do Turcji drobiu, wołowiny, szeregu produktów zwierzęcych, w tym produktów mlecznych. Wraz z dodatkowymi kwotami na produkty zwierzęce obniżono eksportową stawkę celną na różne akwakultury i ryby z 80% do 5%.

Ponadto istnieje możliwość dostaw żyta, gryki, rzepaku do Turcji w ramach kontyngentów bezcłowych, a dla całej listy sadzonek krzewów owocowych, bylin, sadzonek drzew i kwiatów stawka celnazostała obniżona do 0% lub 5% dla wybranych pozycji.

Obniżono również cło eksportowe na olej roślinny z 80% do 5%, przewidziano bezcłowe kontyngenty dla producentów wyrobów cukierniczych i soków ukraińskich, a cła na wina wyprodukowane na Ukrainie zostały obniżone do 5% (z 70%).

Stawka cła importowego wynosi 0% na sprzęt nawadniający, sprzęt do uprawy roli, w tym pługi, brony, kultywatory, siewniki, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze produkcji ukraińskiej.

Jak informowaliśmy, 3 lutego 2022 r. Ukraina i Turcja podpisały osiem dokumentów międzypaństwowych. Wśród nich jest umowa o wolnym handlu między krajami. Podpisano również umowy o współpracy w zakresie polityki młodzieżowej, podatkowej, porozumienia w zakresie standaryzacji i jakości, w branży celnej, umowę ramową o współpracy w zakresie wysokich technologii, przemysłu lotniczego i kosmicznego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-