Ukraina wyeksportowała w zeszłym roku towary o wartości ponad 68 miliardów dolarów

Ukraina wyeksportowała w zeszłym roku towary o wartości ponad 68 miliardów dolarów

Ukrinform
W 2021 r. eksport ukraińskich towarów osiągnął rekordowe 68,24 mld USD, co jest najwyższą wartością od 2012 r.

Według Ukrinformu poinformowało o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

Wielkość eksportu towarów z Ukrainy w 2021 r. wyniosła 68,24 mld USD. Liczba ta jest najwyższa od 2012 roku. Ukraina miała poprzednie wskaźniki tego poziomu w 2011 r. (68,39 mld USD) i w 2012 r. (68,81 mld USD).

„Takie wyniki eksportu mają ogromne znaczenie dla budżetu Ukrainy. Kiedy ukraińscy producenci sprzedają swoje towary za granicę, otrzymujemy obcą walutę, co pozwala nam finansować koszty importu bez destabilizacji rynku walutowego i gromadzić rezerwy międzynarodowe w celu wzmocnienia stabilność gospodarki. Ponadto dodatkowe przychody z eksportu zwiększają dochody budżetowe, a tym samym możliwości finansowania wydatków socjalnych i programów rozwojowych” - powiedziała pierwsza wicepremier - minister gospodarki Julia Swirydenko.

Ministerstwo Gospodarki zwraca uwagę, że obecnie wskaźniki nie obejmują danych z czasowo okupowanego terytorium Autonomicznej Republiki Krymu, miasta Sewastopol oraz części czasowo okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim.

Obroty towarowe w 2021 r. na Ukrainie wyniosły 141,54 mld USD, czyli o 36,71% więcej niż w 2020 r. Wartość eksportu w wartościach bezwzględnych wzrosła o 19,05 mld USD.

Jak informowaliśmy eksport towarów w 2020 roku zmniejszył się w porównaniu do 2019 roku o 1,7% (mniej o 862,8 mln USD) i wyniósł 49,2 mld USD.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-