Ukraina jest gotowa być liderem w rozwoju energetyki wodorowej – Prezydent

Ukraina jest gotowa być liderem w rozwoju energetyki wodorowej – Prezydent

Ukrinform
Rozwój energetyki wodorowej pozwoli naszemu państwu uzyskać całkowitą niezależność energetyczną i osiągnąć neutralność klimatyczną.

O tym powiedział Wołodymyr Zełenski na posiedzeniu plenarnym szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, informuje Ukrinform, powołując się na stronę internetową głowy państwa.

Jak zaznaczył Prezydent, szczególne znaczenie dla Ukrainy mają trzy sztandarowe inicjatywy Planu Gospodarczego i Inwestycyjnego opartego na wynikach Szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Pierwszym z nich jest modernizacja punktów kontrolnych i odnowa infrastruktury na granicach. A dla Ukrainy wsparcie UE w tej sprawie będzie bardzo cenne. W tym kontekście Prezydent zwrócił również uwagę na znaczenie zawarcia umowy o liberalizacji transportu drogowego.

Druga inicjatywa, zdaniem głowy państwa, dotyczy transformacji cyfrowej i infrastruktury IT. Przypomniał, że portal usług publicznych „Diya”, z którego korzysta już ponad 11 mln Ukraińców, uczynił z Ukrainy lidera usług cyfrowych. Następnym krokiem jest uruchomienie „Diya. Сіті”, który stworzy najpotężniejszy ośrodek IT w Europie Wschodniej, oraz inne ambitne innowacyjne projekty. Praktycznym rezultatem na tej ścieżce byłoby zniesienie opłat roamingowych między UE a partnerami.

Trzecia inicjatywa, zauważył prezydent, leży na płaszczyźnie efektywności energetycznej i energii wodorowej, która jest ważna dla Ukrainy i jej bezpieczeństwa energetycznego.

Zełenski powiedział, że w przyszłym roku na Ukrainie rozpocznie się wielka termomodernizacja. Nasz kraj jest również gotowy, aby stać się liderem w rozwoju energetyki wodorowej, co pozwoli na uzyskanie całkowitej niezależności energetycznej i neutralności klimatycznej.

„We wszystkich tych projektach Ukraina liczy na wsparcie UE i międzynarodowych instytucji finansowych” – podkreślił szef państwa.

Zwrócił także uwagę na obecne zagrożenia bezpieczeństwa w regionie, na które UE powinna mieć adekwatną odpowiedź. Mówimy w szczególności o stosowaniu polityki sankcji, wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego itp.

Jak informował Ukrinform, w dniach 15-16 grudnia prezydent Zełenski przebywa z wizytą roboczą w Brukseli, gdzie bierze udział w szóstym szczycie Partnerstwa Wschodniego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-