Wywoławcze ceny gazu na ukraińskiej giełdzie w zeszłym tygodniu wzrosły o 27%

Wywoławcze ceny gazu na ukraińskiej giełdzie w zeszłym tygodniu wzrosły o 27%

Ukrinform
Ceny wywoławcze gazu ziemnego zasobu grudniowego na Ukraińskiej Giełdzie Energetycznej (UEB) w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2021 roku wzrosły o 27,03%.

Według Ukrinformu jest to omawiane w przeglądzie rynku gazu ziemnego UEB.

„Ceny wywoławcze surowców energetycznych rosły przez cały tydzień. W rezultacie od piątku średnia cena wywoławcza gazu zasobu grudniowego była o 27,03% wyższa niż w poniedziałek” - głosi komunikat.

Tak więc dnia 30 listopada cena wywoławcza surowca w grudniu wynosiła 29,5 tysięcy hrywien za 1000 metrów szcześciennych, a dnia 3 grudnia już  37,5 tysięcy hrywien za 1000 metrów szcześciennych.

Łącznie w okresie od 30 listopada do 3 grudnia przetargi na zakup i sprzedaż gazu ziemnego złożyło 11 firm, m.in. Naftogaz Trading, Ukrspirt, Ukravtogaz, Kraft Energy. Na rynku długoterminowym sprzedano 3,992 mln metrów szcześciennych gazu ziemnego. Zrealizowano stanowiska dotyczące zasobów listopada i grudnia w GTS oraz stanowiska w podziemnych magazynach Ukrainy.

Na rynku krótkoterminowym zawarto 23 umowy na 790 tysięcy metrów szcześciennych gazu na rynku dnia bieżącego w systemie przesyłowym gazu i podziemnych magazynach.

UEB zauważył, że kraje europejskie nie mogą rozwiązać problemu małej ilości rezerw w magazynach gazu: na początku grudnia ich zapełnienie wynosiło około 70%. Odbiór „błękitnego paliwa” odbywa się ze wszystkich zakładów PMG związanych z Gazpromem w Europie Zachodniej i Środkowej. Wzrost zużycia paliw kopalnych jest dodatkowo napędzany problemami z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych.

Jak informowaliśmy, ceny wywoławcze gazu ziemnego (surowiec listopadowy) na Ukraińskiej Giełdzie Energii (UEB) w dniach 22-26 listopada 2021 roku wzrosły o 2,59%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-