PKB Ukrainy przekroczy w tym roku rekordowe 190 miliardów dolarów - prezydent

PKB Ukrainy przekroczy w tym roku rekordowe 190 miliardów dolarów - prezydent

Ukrinform
Produkt Krajowy Brutto (PKB) Ukrainy w 2021 roku przekroczy 190 miliardów dolarów, co w przeliczeniu na dolary jest najwyższym wskaźnikiem od czasu uzyskania niepodległości.

Powiedział o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim dorocznym orędziu w Radzie Najwyższej na temat sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej Ukrainy, donosi korespondent Ukrinformu.

„W 2021 r. wielkość ukraińskiej gospodarki osiągnie rekordowy poziom po raz pierwszy od odzyskania niepodległości, przekroczy 190 miliardów dolarów. To więcej niż w latach przedkryzysowych 2008 i 2013” ​​– powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że po raz pierwszy od 2013 roku dług publiczny Ukrainy wyniesie mniej niż 50% PKB. Jednocześnie w ostatnich latach dług publiczny większości krajów gwałtownie rósł i średnio na świecie przekracza 90%.

„Nasze rezerwy złota i walut obcych wzrosły i osiągają dziś 30 miliardów dolarów, co jest najwyższą wartością od tego samego 2013 roku" - zaznaczył prezydent.

Jak podawał Ukrinform, Produkt Krajowy Brutto Ukrainy w drugim kwartale 2021 roku wzrósł o 5,7% w stosunku do drugiego kwartału 2020 roku. Nominalny PKB Ukrainy w 2020 roku wyniósł 4,19 bln hrywien, o 4,0% mniej niż w 2019 roku. Na mieszkańca nominalny PKB Ukrainy w 2020 roku wyniósł 100,47 tys. hrywien.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-