Eksperci spodziewają się osłabienia hrywny w grudniu

Eksperci spodziewają się osłabienia hrywny w grudniu

Ukrinform
Jeśli ryzyko konfliktu zbrojnego nie zmniejszy się, do końca grudnia można handlować dolarem w granicach 27,8-28,3 hrywien, a euro w granicach 30,5-31,1 hrywien.

Wadym Josub, starszy analityk w Alpari, powiedział o tym Ukrinformowi.

Według niego, w listopadzie hrywna przerwała wielomiesięczne umacnianie się zarówno wobec dolara, jak i euro.

„W listopadzie hrywna staniała zarówno wobec dolara, jak i euro, a wzrost kursu dolara był zauważalnie silniejszy. W tym samym czasie seria spadku w okresie jedenastu miesięcy dolara (od grudnia ubiegłego roku do października) i sześciu miesięcy spadku euro (od maja do października) została przerwana” - zauważył ekspert.

Wyjaśnił, że od połowy miesiąca zaostrzenie sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej zaczęło wywierać presję na hrywny, a pod koniec miesiąca nadeszło „wspólne nieszczęście dla większości walut krajów rozwijających się” – zagrożenia od pojawienia się nowego szczepu koronawirusa Omicron.

Sądząc po oficjalnych kursach ustalonych przez NBU, dolar w listopadzie 2021 r. wzrósł z 26,3265 UAH do 27,1739 UAH (+3,2%). Kurs euro w tym samym czasie wzrósł z 30,5032 do 30,6481 UAH (+ 0,5%). Skromniejszy wzrost waluty europejskiej w stosunku do dolara wiąże się ze spadkiem euro w stosunku do dolara na światowym rynku walutowym.

Jednocześnie od początku 2021 r. dolar stracił wobec hrywny o 3,9%, a euro o 11,8%.

Wśród walut krajów byłego ZSRS, dodał ekspert, hrywna zajmuje trzecie miejsce w umacnianiu się wobec dolara od początku roku - po dramie ormiańskim i łari gruzińskim. Jeśli chodzi o listopadowy spadek, hrywna zajęła również trzecie miejsce - rubel rosyjski i rubel białoruski najbardziej staniały w stosunku do dolara.

Jak podawał Ukrinform, według Bloomberga, na początku października hrywna weszła do pierwszej dziesiątki walut świata, które od początku 2021 roku najsilniej umocniły się w stosunku do dolara amerykańskiego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-