Zmiany w ordynacji podatkowej: Rada przyjęła kontrowersyjną „anty oligarchiczną” Ustawę

Zmiany w ordynacji podatkowej: Rada przyjęła kontrowersyjną „anty oligarchiczną” Ustawę

Ukrinform
Rada Najwyższa przegłosowała w drugim czytaniu i w całości zmianę kodeksu podatkowego w celu zapewnienia równowagi dochodów budżetowych.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, ostateczną wersję tzw. ustawy „antyoligarchicznej” (lub „antyachmetowej”) nr 5600 poparło 255 posłów.

Dokument poprawi szereg przepisów Ordynacji podatkowej związanych z administracją podatkową, podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych, VAT, akcyzą i podatkami ekologicznymi, czynszem, płatnościami gruntowymi, warunkami pobytu firm i przedsiębiorców indywidualnych na uproszczonym systemie podatkowym.

Przygotowując projekt do drugiego czytania, sejmowa komisja finansów, polityki podatkowej i celnej pogrupowała w dwa tuziny bloków prawie 11,5 tys. poprawek zgłoszonych przez posłów, co umożliwiło ich rozpatrzenie w krótkim czasie.

A 5 października posłowie głosowali za rozpatrzeniem dokumentu w skróconej specjalnej procedurze, która przewiduje rozpatrzenie nie wszystkich, ale tylko priorytetowe (zgodnie z wnioskami komisji profilowej) poprawki.

Każda z frakcji i grup może nalegać na utrzymanie maksymalnie 5 zmian nieuwzględnionych przez komisję.

Tym samym, zdaniem przewodniczącego Rady Najwyższej ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Danyło Hetmancewa, w zestawieniu zbiorczym przygotowanym do drugiego czytania znalazło się tylko 159 poprawek.

Wśród popartych przez komisję postulatów jest m.in. dodanie do projektu ustawy zapisów o zwiększeniu katalogu usług objętych metodą kasowego opodatkowania, podwyższeniu czynszu za użytkowanie zasobów częstotliwości radiowych, zatwierdzenie mechanizmu identyfikacji płatnika podatku gruntowego, zmniejszenie z 2 hektarów do 50 arów minimalnego przydziału ziemi wymaganego do zarejestrowania gospodarstwa rodzinnego.

Ustawa zawiera również procedurę obliczania czynszu za wydobycie rud, określa specyfikę opodatkowania wyrobów tytoniowych oraz tryb opodatkowania działalności ze złomem i makulaturą.

Poważne spory po zarejestrowaniu dokumentu spowodowały normy projektu ustawy o opodatkowaniu VAT od sprzedaży nowych mieszkań, pozbawienie ulg podatkowych dla części średniego agrobiznesu oraz zezwolenie fiskusa na pobieranie długów podatkowych od płatników bez orzeczenia sądu. Część kontrowersyjnych zapisów (w szczególności dotyczących VAT w budownictwie) nie znalazła się w ostatecznej wersji projektu.

Jak informowaliśmy, dnia 1 lipca Rada Najwyższa przyjęła ustawę nr 5600 jako podstawę. Wtedy decyzję tę poparło 264 parlamentarzystów. Posłowie złożyli 11,4 tys. poprawek do dokumentu do drugiego czytania. Po pierwsze, Ministerstwo Finansów oszacowało możliwe finansowe uchwalenie ustawy na dodatkowe 50 miliardów hrywien rocznie. Później, przedstawiając Radzie Najwyższej projekt budżetu na 2022 r., szef departamentu Serhyj Marczenko oszacował dodatkowe roczne środki, jakich oczekuje państwo po wejściu w życie zmian podatkowych na 25-30 mld.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-