W tym roku banki wydały kredytów hipotecznych na sumę ponad 6 mld - NBU

W tym roku banki wydały kredytów hipotecznych na sumę ponad 6 mld - NBU

Ukrinform
W okresie styczeń-wrzesień 2021 r. banki udzieliły ponad 7,5 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę prawie 6,1 mld UAH.

Według Ukrinformu, donosi służba prasowa NBU.

„Ukraińskie banki poinformowały, że we wrześniu 2021 r. udzieliły 943 kredytów hipotecznych na łączną kwotę 812 mln hrywien. O udzieleniu nowej hipoteki w miesiącu sprawozdawczym poinformowały 22 instytucje finansowe. W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach roku banki wydały ponad 7,5 tysiąca kredytów hipotecznych na łączną kwotę prawie 6,1 miliarda hrywien” - głosi komunikat.

Zwraca się uwagę, że w porównaniu do stycznia-września ubiegłego roku liczba nowych kredytów hipotecznych wzrosła ponad dwukrotnie pod względem liczby umów i wzrosła 2,7-krotnie pod względem wartości pieniężnej. Świadczą o tym wyniki regularnych badań banków dotyczących wielkości kredytów hipotecznych udzielanych ludności.

Dominującą pozycję zachowują kredyty na zakup mieszkań na wtórnym rynku nieruchomości: ich udział we wrześniu wyniósł 88% liczby wydanych kredytów i 86% wolumenu wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych.

Rynek kredytów hipotecznych pozostaje skoncentrowany: pięć najaktywniejszych banków zawarło prawie 90% nowych umów. Średnia kwota kredytu we wrześniu wyniosła 861,1 tys. UAH i była nieco niższa niż w sierpniu (889,7 tys. UAH), co było wynikiem wzrostu udziału kredytów hipotecznych w regionach oraz spadku średniej kwoty pożyczki w Kijowie. Średnioważona efektywna stopa kredytów hipotecznych we wrześniu wyniosła 15,4% na rynku pierwotnym i 13,6% na rynku wtórnym. Od początku roku stawki spadły odpowiednio o 1,5 pp i 0,3 pp.

Jak informowaliśmy, uruchomienie programu „Dostępna hipoteka pod 7%” nastąpiło 1 marca z inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zgodnie z warunkami programu, przedmiotem hipoteki może być mieszkanie lub dom prywatny nie starszy niż sześć lat. Pożyczka udzielana jest na okres do 20 lat. Maksymalny koszt obiektu to 2,5 mln hrywien, a kwota hipoteki 2 mln hrywien. Minimalny wkład własny to 15%; oprocentowanie kredytu hipotecznego – to 7% rocznie.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-