Narodowy Bank Ukrainy wykupił z rynku rekordowe 858 mln dolarów w ciągu tygodnia

Narodowy Bank Ukrainy wykupił z rynku rekordowe 858 mln dolarów w ciągu tygodnia

Ukrinform
W dniach 8-12 listopada Narodowy Bank Ukrainy skupił na rynku międzybankowym tegoroczny rekordowy wolumen waluty - 858,3 mln USD.

Na podstawie takich danych opublikowanych na stronie NBU, poinformował FinClub.

Prawie cały wolumen wykupionej waluty stanowiły fundusze walutowe państwowej spółki NEK Ukrenergo, która objęła 5-letnie euroobligacje gwarancjami państwowymi na kwotę 825 mln USD ze stopą procentową 6,875% w skali roku. Spółka musiała przeliczyć środki walutowe otrzymane od wierzycieli na hrywny w celu rozliczenia z wytwórcami „zielonej” energii.

NBU nie przeprowadzał w tym tygodniu transakcji sprzedaży walut obcych.

Poprzednie rekordowe wartości zakupów walut przez Narodowy Bank Ukrainy odnotowano w dniach 7-11 czerwca (375 mln USD), 18-23 października (350,1 mln USD) oraz 1-5 listopada (314,5 mln USD).

Od początku 2021 roku NBU wykupił już na rynku 3,602 mld USD, a sprzedał – 246,6 mln USD.

Tak więc skup netto walut wyniósł 3,355 mld USD.

Jak podawał Ukrinform, sektor bankowy w okresie lipiec-wrzesień 2021 roku przyspieszył i osiągnął rekordowy wzrost akcji kredytowej rok do roku, najbardziej zauważalnie w segmencie korporacyjnym i hipotecznym.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-