Inflacja konsumencka w październiku była wyższa od prognozy NBU

Inflacja konsumencka w październiku była wyższa od prognozy NBU

Ukrinform
Inflacja konsumencka w październiku 2021 r. spadła do 10,9% w ujęciu rocznym, ale była wyższa od prognozy NBU.

Według Ukrinformu jest to napisane w komentarzu Narodowego Banku odnośnie inflacji w październiku 2021 r., informuje serwis prasowy regulatora.

„Rzeczywista inflacja konsumencka zwolniła zgodnie z oczekiwaniami, ale była nieco wyższa niż prognoza opublikowana w Raporcie o inflacji za październik 2021 r. Wynika to przede wszystkim z bardziej znaczących skutków ubocznych wzrostu cen surowców energetycznych” – czytamy w komunikacie.

Narodowy Bank Ukrainy zauważa, że ​​według danych opublikowanych przez Państwową Służbę Statystyczną Ukrainy, w październiku 2021 r. inflacja konsumencka w ujęciu rocznym spadła do 10,9% (z 11% we wrześniu). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,9%.

Inflacja bazowa w październiku przyspieszyła do 7,6% r/r (z 7,4% r/r we wrześniu).

W dalszej kolejności wzrosło tempo wzrostu cen przetworzonych produktów nieżywnościowych (do 13,2% r/r). Wzrost cen makaronów, wyrobów piekarniczych i mlecznych przyspieszył w wyniku wysokich cen surowców energetycznych. Ceny zbóż rosły szybciej, m.in. z powodu restrykcji handlowych nałożonych przez Rosję. Jednocześnie tempo wzrostu cen oleju słonecznikowego uległo gwałtownemu spowolnieniu, ze względu na wyczerpanie się efektów niskiej bazy porównawczej i rozpoczęcia przerobu nowych zbiorów.

Przyspieszyło również tempo wzrostu kosztów usług (do 9,6% r/r). W związku ze wzrostem kosztów własnych szybciej rosły usługi barów szybkiej obsługi, restauracji, ubezpieczeń samochodowych, salonów fryzjerskich, kosmetycznych, placówek kultury i rekreacji. Wyhamowała obniżka cen usług turystycznych.

Nieznacznie wzrosły również ceny artykułów nieżywnościowych (o 1,5% r/r). Wzrosły ceny leków i środków higieny osobistej. Jednocześnie w wyniku umocnienia się hrywny pogłębił się spadek cen samochodów, a także odzieży i obuwia.

W październiku obniżyło się tempo wzrostu cen surowców żywnościowych (do 13,8% r/r).

Wzrost cen cukru gwałtownie wyhamował ze względu na wysokie plony buraków cukrowych. Spowolniło się również tempo wzrostu cen jaj. Tanianie owoców pogłębiło się ze względu na wysoki plon jabłek i wzmocnienie hrywny. Jednocześnie rosły ceny mleka i mięsa ze względu na niekorzystną sytuację w hodowli zwierząt oraz wysokie ceny surowców energetycznych. Ten ostatni czynnik znalazł również odzwierciedlenie we wzroście cen warzyw ze względu na wyższe koszty produktów szklarniowych.

Odnotowuje się, że w październiku dynamika cen regulowanych administracyjnie nadal spadała (do 16% r/r).

W dalszej kolejności dynamika cen gazu dla ludności gwałtownie spadła ze względu na wyczerpanie się skutków niskiej bazy porównawczej oraz efekt rocznych kontraktów ze stałą taryfą. Ceny usług grzewczych rosły wolniej, także ze względu na zachowanie niezmienionych taryf dla ludności. Spadła także dynamika cen wyrobów tytoniowych. Jednocześnie nadal rosły ceny alkoholu i usług transportowych.

W ubiegłym miesiącu przyspieszył wzrost cen paliw (do 33,9% r/r). Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen ropy na światowych rynkach surowcowych. Wzrost cen w tej grupie towarów został nieco zahamowany przez wprowadzoną w maju 2021 r. państwową regulację cen na rynku paliw.

Jak podawał Ukrinform, według prognozy NBU inflacja ulegnie spowolnieniu i na koniec 2021 r. i wyniesie 9,6%. W 2022 r. spadnie do oczekiwanych 5% i pozostanie blisko tego poziomu w przyszłości.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że inflacja do końca 2021 r. nie powinna przekroczyć 10%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-