Udane doświadczenie Polski na rynku gazu otwiera przed Ukrainą nowe możliwości - OGTSU

Udane doświadczenie Polski na rynku gazu otwiera przed Ukrainą nowe możliwości - OGTSU

Ukrinform
Pomyślne doświadczenie Polski we wdrażaniu planu wycofywania rosyjskiego gazu i dywersyfikacji źródeł dostaw błękitnego paliwa otwiera przed Ukrainą nowe możliwości.

O tym powiedział dyrektor generalny ukraińskiego operatora GTS Serhij Makogon na spotkaniu z pełnomocnikiem polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim – informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową OGTSU.

Podczas spotkania, które odbyło się w ramach udziału ukraińskiej delegacji pod przewodnictwem Ministra Energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenko na forum polskiego biznesu P-TECC, strony dyskutowały o możliwościach dalszej współpracy.

Zdaniem szefa OGTSU, dziś Polska może magazynować błękitne paliwo w ukraińskich podziemnych magazynach gazu, aby zbilansować system energetyczny w okresach szczytowych obciążeń.

Ponadto dywersyfikacja źródeł pomoże zdemonopolizować rynek gazu UE, a tym samym ustalić realną cenę rynkową gazu w Europie.

Jak informowaliśmy, do tej pory w Polsce powstał jeden terminal LNG, a planowane są dwa kolejne. Na ostatnim etapie budowy – Baltic Pipe, który pozwoli na odbiór gazu z Norwegii. Zakończono również budowę interkonektorów z krajami bałtyckimi oraz ze Słowacją.

Polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG ogłosił plany całkowitego zaprzestania kupowania gazu od rosyjskiego Gazpromu po zakończeniu tzw. porozumienia jamalskiego między obiema stronami dnia 31 grudnia 2022 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-