Synchronizacja z ENTSO-E uniemożliwi zmonopolizowanie rynków energetycznych - Ministerstwo Energetyki

Synchronizacja z ENTSO-E uniemożliwi zmonopolizowanie rynków energetycznych - Ministerstwo Energetyki

Ukrinform
Synchronizacja Zunifikowanego Systemu Energetycznego Ukrainy z połączeniem systemów energetycznych państw członkowskich Unii Europejskiej (ENTSO-E) uniemożliwi funkcjonowanie dotychczasowych monopoli na rynkach energetycznych.

Wiceminister energetyki ds. integracji europejskiej Jarosław Demczenkow powiedział to podczas Międzynarodowego Forum Energii Elektrycznej, donosi korespondent Ukrinformu.

„Kiedy mówimy o synchronizacji naszych rynków z europejskimi, przede wszystkim z ENTSO-E, jest to przede wszystkim dostosowanie naszego ustawodawstwa do prawa unijnego. W związku z tym pojawia się pytanie, czy obecność pewnych monopoli na rynku jest możliwa, czy nie. Nie, jest to  niemożliwe” - powiedział Demczenkow.

Zaznaczył, że podczas synchronizacji rynek musi działać, a konkurencja będzie uczciwa.

Demczenkow zauważył również, że synchronizacja z ENTSO-E nakłada na Ukrainę zobowiązania dotyczące europejskiego „Zielonego Ładu”.

„Nasza energia elektryczna, która będzie „brudna”, nie będzie tam kupowana. Ponieważ istnieje „Zielony Ład”, istnieją zobowiązania klimatyczne, aby do 2050 roku kontynent europejski stał się neutralny pod względem klimatycznym” – powiedział Demczenkow.

Dla Ukrainy oznacza to rezygnację z energii elektrycznej, która jest produkowana z węgla. Ten rodzaj energii elektrycznej w bilansie naszego kraju wynosi obecnie około 30%.

Jednocześnie Demczenkow zwrócił uwagę na możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Ukrainie. Ponadto Ministerstwo Energetyki uważa, że ​​rozwój energetyki jądrowej jest również bardzo obiecujący.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Energetyki Ukrainy i Wspólnota Energetyczna rozpoczęły dialog na temat integracji z ENTSO-E. Synchronizacja Zjednoczonego Systemu Energetycznego Ukrainy (SEU) z ENTSO-E zaplanowana jest na 2023 rok. Na luty 2022 roku planowane jest przetestowanie pracy SEU i systemu elektroenergetycznego Mołdawii w trybie izolowanym, co jest jednym z etapów integracji krajowego systemu elektroenergetycznego z ENTSO-E.

ENTSO-E to europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej, zrzeszająca 43 operatorów w 36 krajach kontynentu europejskiego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-