Polskie PGNiG podpisało umowę na prace poszukiwawcze gazu na Ukrainie

Polskie PGNiG podpisało umowę na prace poszukiwawcze gazu na Ukrainie

Ukrinform
Polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG poinformował o podpisaniu umowy z ukraińsko-amerykańską firmą Energetyczne zasoby Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU), która przewiduje wspólne prace geologiczne w poszukiwaniu gazu na Ukrainie.

Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na oświadczenie polskiej firmy.

Zwraca się uwagę, że umowa przewiduje nabycie przez polską spółkę pakietu kontrolnego w ukraińskiej  firmie Karpatgazwydobuwannia, jedynego właściciela koncesji na wydobycie gazu w Bybliwskim obszarze naftowo-gazowym, który znajduje się w zachodniej Ukrainie, na obszarze przylegającym do granicy z Polską. Pod względem geologicznym obszar ten jest analogiczny do Przemyśla, największego w Polsce złoża gazu ziemnego, które PGNiG eksploatuje od ponad 60 lat.

Jak podkreślano, w wyniku porozumienia PGNiG nabędzie 85% akcji Karpatgazwydobuwannia.

Zgodnie z uzgodnionym przez partnerów harmonogramem prac licencyjnych, zakończenie przygotowań do wykonania odwiertu poszukiwawczego ma nastąpić do końca 2021 roku. Wiercenie odwiertu zaplanowano na drugą połowę 2022 roku, a następnie testy złożowe. Jeśli przyniosą pozytywne wyniki, odwiert zostanie podłączony do ukraińskiej sieci gazowej i oddany do eksploatacji w 2023 roku - czytamy w komunikacie.

Akcjonariusze Karpatgazwydobuwannia planują również przeprowadzenie dodatkowych badań geofizycznych na powierzchni podlegającej koncesji, aby pomóc w projektowaniu kolejnych odwiertów.

Jak informował Ukrinform, w maju polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG otrzymał zgodę Komitetu Antymonopolowego Ukrainy na przejęcie pakietu kontrolnego firmy Karpatgazwydobuwannia, którego właścicielem jest ukraińsko-amerykańska spółka Energetyczne zasoby Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU).

PGNiG i ERU podpisały w grudniu 2019 roku porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu na Zachodniej Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską. Polska firma stwierdziła wówczas, że posiada odpowiednie doświadczenie i know-how w zakresie wydobycia gazu, które może być wykorzystane dla prac w tym regionie.

W ubiegłym roku PGNiG sprzedało Ukrainie miliard metrów sześciennych. gazu, a w I kwartale br. 210 mln metrów sześciennych gazu.

Ukrinform zwrócił się do Energetycznych zasobów Ukrainy (Energy Resources of Ukraine - ERU) o komentarz w sprawie tej umowy.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-