Na Ukrainie w lipcu wzrosła średnia pensja - Ministerstwo Gospodarki

Na Ukrainie w lipcu wzrosła średnia pensja - Ministerstwo Gospodarki

Ukrinform
W lipcu 2021 roku średnia płaca nominalna na Ukrainie wyniosła ponad 14,3 tysięcy hrywien, czyli 2,4 razy więcej niż płaca minimalna. W porównaniu do lipca ubiegłego roku to wzrost o 21,5%, płaca realna wzrosła o 10,2%.

Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Bodźcem do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia była intensyfikacja działalności produkcyjnej podmiotów gospodarczych, ożywienie gospodarki i wzrost poziomu płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2021 roku do 6 tysięcy hrywien” – podało ministerstwo.

Średnia pensja wzrosła we wszystkich regionach kraju. Przede wszystkim - w obwodach zakarpackim (o 24,4%), chmielnickim (o 23,8%) i wołyńskim (o 23,7%).

Według Ministerstwa Gospodarki najwięcej zarabiają w obwodach kijowskim (21 tysięcy hrywien), donieckim (15,3 tysięcy hrywien), kijowskim (14,5 tysięcy hrywien) i zaporoskim (14,1 tysięcy hrywien).

Najwyższy poziom wynagrodzeń to pracownicy: w dziedzinie informacji i telekomunikacji - 24,9 tysięcy hrywien; działalności finansowej i ubezpieczeniowej - 24,5 tysięcy hrywien; administracji publicznej i obronności, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – 20,7 tysięcy hrywien; działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – 19,2 tysięcy hrywien.

Według Państwowej Służby Statystycznej we wszystkich rodzajach działalności gospodarczej wystąpiła pozytywna tendencja wzrostowa wynagrodzeń w porównaniu do lipca ubiegłego roku.

W szczególności najwyższy wzrost odnotowano - w obszarach zakwaterowania czasowego i gastronomii (o 52,2%), opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (o 30,5%), świadczenia innych rodzajów usług (o 28,4%), sztuki, sportu, rozrywki i rekreacji (o 27,8 %), edukacji (o 27,5%), działalności transportowej, magazynowej, pocztowej i kurierskiej (o 27,2%).

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-