Ukraina i Polska mogą stworzyć potężny hub gazowy w Europie Wschodniej

Ukraina i Polska mogą stworzyć potężny hub gazowy w Europie Wschodniej

Ukrinform
Ukraina i Polska mogą stworzyć potężny korytarz gazowy na trasie północ-południe, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne całej Europie Południowo-Wschodniej.

O tym powiedział w rozmowie z polskimi mediami dyrektor generalny „Operator GTS Ukrainy” Serhyj Makogon, poinformował Ukrinform zsyłając się na służbę prasową OGTSU.

„Jesteśmy przekonani, że Polska i Ukraina mają wszystko, czego potrzeba do stworzenia wspólnego zintegrowanego hubu gazowego w Europie Wschodniej. Mając dostęp do gazociągu transbałkańskiego, nasze kraje mogą stworzyć potężny północno-południowy korytarz gazowy, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne całej Europie Południowo-Wschodniej, czyli wschodniej flance NATO” - powiedział szef OGTSU.

Według niego Polska planuje znacznie zwiększyć zużycie gazu, co będzie wymagało dodatkowej elastyczności i źródeł gazu. Jednocześnie Ukraina dysponuje największymi magazynami gazu w Europie, które znajdują się zaledwie 80 km od granicy.

Nasze państwo może zaoferować 10 mld metrów sześciennych pojemności magazynowych gazu, a także dostęp polskim handlowcom do kontrahentów dostarczających gaz z południa: z Turcji, z Bułgarii, z Rumunii i z Węgier.

Z kolei Ukraina jest zainteresowana wzmocnieniem swojego bezpieczeństwa energetycznego poprzez dostęp do terminali LNG w Polsce, co umożliwi bezpośredni import do naszego kraju.

„Wszystko to wymaga modernizacji infrastruktury między naszymi krajami. Obecnie dostępne są moce gwarantowane w kierunku z Ukrainy do Polski, ale nie w kierunku przeciwnym. Z naszej strony wykonaliśmy wszystkie niezbędne prace i jesteśmy gotowi przyjąć do 6,6 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie na granicy polsko-ukraińskiej, jeśli strona polska jest gotowa zapewnić taki wolumen przy określonym ciśnieniu w rurociągu” - dodał Makogon.

Jak informował Ukrinform, jeśli Ukraina nie będzie miała nowej długoterminowej umowy tranzytowej po 2024 roku, doprowadzi to do nieodwracalnej optymalizacji systemu przesyłowego gazu (GTS).

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-