Produkcja „zielonej” energii elektrycznej na Ukrainie prawie się podwoiła

Produkcja „zielonej” energii elektrycznej na Ukrainie prawie się podwoiła

Ukrinform
W 2020 roku Ukraina wyprodukowała ze źródeł odnawialnych ponad 10,2 mld kWh energii elektrycznej, czyli faktycznie dwa razy więcej niż w 2019 roku.

Mówi o tym raport z wyników działalności NKREKU w 2020 roku, informuje Ukrinform.

„W 2020 roku utrzymywała się pozytywna dynamika przyrostu mocy obiektów elektroenergetycznych, wytwarzających energię elektryczną ze źródeł alternatywnych. Tym samym ilość energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatniego roku wzrosła do 10,219 mld kWh w porównaniu do 5,570 mld kWh w 2019 roku” – czytamy w dokumencie.

Wraz ze znacznym wzrostem mocy elektrowni odnawialnych źródeł energii w ubiegłym roku na Ukrainie odnotowano krytyczny spadek szczytowego zużycia energii elektrycznej - o 10% w porównaniu do lat ubiegłych.

Taka dynamika, jak zauważa regulator, wiąże się z wyjątkowo ciepłą pogodą, spadkiem światowego popytu na wyroby hutnicze, a także wprowadzeniem kwarantanny.

„Wszystko to, jak również zapewnienie pośredniego subsydiowania odbiorców energii elektrycznej gospodarstw domowych, doprowadziło do powstania znacznej nierównowagi finansowej na rynku, a w konsekwencji wzajemnego zadłużenia się uczestników rynku. I w celu rozwiązania tej sytuacji, NKREKU zrewidował poziomy „zielonych taryf” - poinformowała Komisjia Krajowa.

Jak podawał Ukrinform, w kwietniu 2021 roku ówczesny wiceminister energetyki Juryj Bojko stwierdził, że udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym bilansie produkcji energii elektrycznej na Ukrainie w 2020 roku osiągnął wynik 12,4%, a w 2021 roku przekroczy 13%, czyli przezwyciężyłoby to wskaźnik, że zgodnie ze Strategią Energetyczną Ukrainy do 2035 roku powinien zostać osiągnięty dopiero w 2030 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-