Pomoc dla rolników: Ministerstwo Gospodarki poinformowało o programach i podało liczby

Pomoc dla rolników: Ministerstwo Gospodarki poinformowało o programach i podało liczby

Ukrinform
Ministerstwo Gospodarki ma nadzieję, że w przyszłym roku powróci pomoc państwa dla rolników w wysokości 1% PKB, czyli około 8,5 mld UAH rocznie.

O tym oświadczył wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Taras Wysocki na forum „Ukraina 30. Ziemia” podczas panelu „Wsparcie Państwa, dostęp do finansowania i przetargów na ziemię” - informuje korespondent Ukrinformu.

„Co to znaczy 4,5 mld UAH (pomoc państwa dla rolników na 2021 rok – przy.  red.)?” Obecny Kodeks Budżetowy mówi, że rolnicy mają prawo do 1% PKB z sektoru rolniczego. Gdyby to było 1%, to byłoby to około 8,5 mld UAH <...> Złożyliśmy propozycje do Deklaracji Budżetowej (na 2022 rok – przy. red.) i mamy nadzieję, że powrócimy do co najmniej 1%, abyśmy zostali  szybkim katalizatorem i zadziałali szybko” - powiedział Wysocki.

Podkreślił, że wsparcie państwa dla rolników kierowane jest do wrażliwych sektorów rolnictwa, które w przyszłości mogą stać się punktami rozwoju tego sektora gospodarki.

„Jeśli spojrzymy na tą sumę, nawet bardzo ograniczone zasoby w wysokości 4,5 miliarda UAH, na czym się to skupi? To jest przystępne finansowanie: za to rekompensowane jest 1,5 stopy dyskontowej. Teraz rolnicy mogą otrzymać finansowanie w wysokości 5-7-9%. Uwierzcie mi, z naszą inflacją w hrywnach jest to naprawdę dostępna pożyczka”- zapewnił wiceminister.

Drugi blok pomocy państwa to, zdaniem Wysockiego, wsparcie zakupu krajowych maszyn i urządzeń rolniczych.

„Rolnicy popierają tę inicjatywę, szczególnie w kontekście rozwoju nawadniania. Produkujemy sprzęt dla tego sektora i mamy nadzieję, że multiplikator będzie jeszcze lepszy. A ogrodnictwo - to może być nawet 20 nowych miejsc pracy przypadających na hektar obszaru w pracach sezonowych. To znowu ten sam znaczący efekt mnożnikowy dla obszarów wiejskich” - powiedział wiceminister.

Mówił też o długofalowych projektach wsparcia państwa w hodowli zwierząt - tutaj inwestycje są obligowane na okres czasu 7-10-12 lat.

Szczególną uwagę przywiązuje się do wspierania gospodarstw rodzinnych, które uprawiają do 20 hektarów ziemi. Głównym celem jest przekształcenie osobistych wiejskich gospodarstw domowych w formę prawną, stworzenie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości.

Jeśli uda się zwiększyć finansowanie programów wsparcia państwa, „będziemy mogli zobaczyć większą liczbę nowopowstałych gospodarstw rodzinnych, więcej projektów” - podsumował Wysocki.

Jak informował wcześniej Ukrinform, rząd przewidział pomoc publiczną dla rolników w ramach różnych programów: obniżenie kosztów zakupu maszyn i urządzeń rolniczych; tańsze pożyczki; rozwój gospodarstw; rozwój hodowli inwentarza żywego; rozwój ogrodnictwa, uprawa winorośli i chmielu; kontynuacja wsparcia kosztem programu 5-7-9%; wspieranie i rozwój prywatnych systemów odwadniających, a także zapewnianie dotacji rządowych na rozwój rządowych systemów odwadniających. Przewiduje się, że pomoc w ramach tych programów otrzyma około 9 tysięcy przedsiębiorstw rolnych.

W szczególności w kierunku „wsparcie finansowe działań w kompleksie rolno-przemysłowym poprzez obniżenie kosztów własbych” zapewniono 1,2 mld hrywien.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-