Szmyhal zapowiada znaczne postępy w pracach legislacyjnych dotyczących transzy z MFW

Szmyhal zapowiada znaczne postępy w pracach legislacyjnych dotyczących transzy z MFW

Ukrinform
Premier Denys Szmyhal odnotowuje znaczący postęp w pracach legislacyjnych koniecznych do otrzymania pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej oraz transzy z MFW.

Według Ukrinformu, pisał o tym w Telegramie po spotkaniu 21 maja.

„Osiągnęliśmy znaczący postęp w pracach legislacyjnych wymaganych do otrzymania pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej oraz transzy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego” - powiedział szef rządu.

Według niego Rada Najwyższa poparła ostatnio 12 projektów w pierwszym czytaniu, a trzy kolejne ważne projekty ustaw zostały już pozytywnie ocenione przez komisje przed drugim czytaniem i niebawem trafią do sali parlamentu.

Shmyhal zaznaczył, że na dzisiejszym spotkaniu z udziałem przedstawicieli rządu, poświęconym przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, polecił wzmocnić współpracę z komisjami parlamentarnymi.

„Nadal aktywnie współpracujemy z Radą Najwyższą, aby jak najszybciej uchwalić wszystkie ustawy niezbędne do sukcesu Ukrainy” - podkreślił.

Jak informował Ukrinform, 20 maja wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ołena Stefanyszna powiedziała dziennikarzom, że we wrześniu Unia Europejska może zdecydować o przyznaniu Ukrainie drugiej transzy pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro, pod warunkiem, że kraj wypełnia swoje „zadania krajowe”.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej, aby zmniejszyć obciążenie budżetu w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

W grudniu 2020 roku Ukraina otrzymała pierwszą transzę takiej pomocy w wysokości 600 mln euro.

Otrzymanie przez Ukrainę drugiej transzy tej pomocy makrofinansowej wynika w szczególności z udanej współpracy między Ukrainą a MFW, a także z wdrożenia kluczowych reform w zakresie praworządności i walki z korupcją w administracji i zarządzaniem finansami, w poprawie klimatu biznesowego i reformach sektorowych.

Dnia 9 czerwca 2020 roku MFW zatwierdził 18-miesięczny program stand by dla Ukrainy w wysokości ok. 5 mld dol. Po przyznaniu pierwszej transzy 2,1 mld dol. Nastąpiły cztery korekty programu i przydział kilku kolejnych transz, ale ten plan nie został zrealizowany.

Szef biura MFW na Ukrainę Josta Lyngman powiedział 30 marca, że ​​dyskusje na temat pierwszej korekty programu stand by dla Ukrainy wciąż trwają i pozostaje wiele pytań do uzgodnienia.

Ołeh Ustenko, doradca Prezydenta ds. gospodarczych, zaznaczył, że Ukraina zmierza w kierunku otrzymania środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kolejna transza może być przyznana do końca września.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-