Ukraina popiera strategię „Zielonego Porozumienia” Unii Europejskiej

Ukraina popiera strategię „Zielonego Porozumienia” Unii Europejskiej

Ukrinform
Ukraina nie przystąpiła jeszcze do „Zielonego Porozumienia” Unii Europejskiej, ale wspiera jego strategię.

Szefowa ukraińskiej delegacji parlamentarnej do PACE Maria Mezenceva powiedziała o tym na kanale telewizyjnym DOM, donosi Ukrinform.

Według niej Ukraina popiera strategię porozumienia, biorąc pod uwagę pilność problemów związanych z bezpieczeństwem ekologicznym kraju. W szczególności ze względu na zajęcie części terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego przez Rosję znacznie pogorszyła się ekologia regionu.

„Donbas to region, który od zawsze kojarzony był z przemysłem ciężkim. A z badań niektórych ukraińskich i zagranicznych naukowców wiemy, że obecnie w regionie istnieje potencjalna katastrofa ekologiczna z powodu zajętych przez niego części. Jest to i jakość wody pitnej, jak i dostęp do niej. Także wykorzystanie naszych zasobów naturalnych, które rozpoczęło się po okupacji i wojnie w 2014 roku, co prowadzi do strat, wysychaniu ujść rzek. Zdjęcia z kosmosu dowodzą tego i pokazują naturalne zbiorniki, które wyschły” - podkreśliła Mezenceva.

Dodała, że ​​„nie możemy nie podążać tym kursem UE, ale to również wymaga ogromnych środków finansowych”.

Jednocześnie Mezenceva podkreśliła, że ​​Ukraina otrzymuje duże wsparcie materialne z UE - generalnie więc od 2014 roku UE przeznaczyła na reformy i rozwój Ukrainy ponad 16 mld euro.

„Jest wyraźna liczba - 16,5 mld euro bezzwrotnej pomocy finansowej. Chcę podkreślić, że to nie jest pożyczka. Taka pomoc trafiła do nauki, kultury, gospodarki i innych dziedzin” - powiedziała.

Jak informowaliśmy, w grudniu 2019 roku nowy skład Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen jako pierwszy przedstawił w Parlamencie Europejskim projekt Zielonego Porozumienia UE, który został później poparty przez Radę Europejską na szczeblu głów państw i rządów krajów UE.

Ten „zielony” kurs przewiduje przekształcenie Europy w kontynent neutralny dla klimatu do 2050 roku. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zakrojoną na szeroką skalę „zieloną transformację”, obejmującą rozwój technologiczny przemysłu, innowacyjne podejścia do redukcji szkodliwych emisji, zwiększenie efektywności energetycznej, wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, poszukiwanie odnawialnych i nowych źródeł energii, takich jak technologie wodorowe, które powinny zastąpić tradycyjne węglowodorowe zasoby surowców energetycznych.

W 2020 roku Ukraina ogłosiła gotowość przystąpienia do „Zielonego Porozumienia”.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-