Szmyhal rozmawiał z Dombrovskisem o współpracy gospodarczej między Ukrainą a UE

Szmyhal rozmawiał z Dombrovskisem o współpracy gospodarczej między Ukrainą a UE

Ukrinform
Premier Denys Szmyhal odbył spotkanie online z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem, podczas którego omówili przeciwdziałanie COVID-19, zacieśnianie współpracy handlowej i gospodarczej oraz otrzymywanie pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy.

Według Ukrinformu, o tym poinformował portal Uryadowy.

W szczególności szef rządu podziękował Unii Europejskiej za jej znaczący wkład we wsparcie międzynarodowej inicjatywy COVAX. Zaznaczył, że Ukraina otrzymała już dwie partie dawek szczepionki COVID-19 w ramach tego programu. Szmyhal wyraził również osobistą wdzięczność Valdisowi Dombrovskisowi za wezwanie do sprawiedliwej dystrybucji szczepionek i powiedział, że szczepienia przeciwko COVID-19 na Ukrainie odbywają się zgodnie z Krajowym Planem.

„Ukraiński system medyczny jest w stanie wykonać ponad 400 tysięcy szczepień tygodniowo. Dziś na Ukrainie funkcjonuje elektroniczny system rejestracji osób zaszczepionych, powstała kolejka elektroniczna” - zaznaczył Premier.

Podkreślił, że zawarcie Umowy ACCA (Umowa o ocenie zgodności i akceptacji wyrobów przemysłowych), czyli o „ruchu bezwizowym dla przemysłu” pozostaje jednym z kluczowych priorytetów w stosunkach z Unią Europejską.

„Cieszę się, że misja ekspertów przedstawiła niedawno raport końcowy o gotowości jakości infrastruktury Ukrainy do zawarcia Umowy. Zwróciła też uwagę na znaczący postęp rządu we wdrażaniu kluczowych unijnych aktów prawnych, które na terytorium Ukrainy zostały przekształcone w europejskie zasady i procedury” - powiedział Szmyhal.

Strony omówiły także kwestie współpracy Ukrainy z międzynarodowymi partnerami finansowymi, w szczególności udzielania pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej oraz kolejnej transzy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według Szmyhala rząd wraz z Prezydentem Ukrainy i Radą Najwyższą przygotował w tym kierunku priorytetowe ustawy, które powinny zostać przyjęte w sali parlamentarnej w najbliższym czasie.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-