Ministerstwo Polityki Rolnej przedstawiło projekt dotyczący krajowej infrastruktury danych geologiczno - przestrzennych

Ministerstwo Polityki Rolnej przedstawiło projekt dotyczący krajowej infrastruktury danych geologiczno - przestrzennych

Ukrinform
Ministerstwo Polityki Rolnej oraz Państwowy Geokadaster zaprezentowały 29 kwietnia geoportal pilotażowego projektu krajowej infrastruktury danych geoprzestrzennych.

Ukrinform został o tym poinformowany przez służbę prasową Ministerstwa Polityki Rolnej.

„Dzisiaj wreszcie nadszedł dzień, na który czekaliśmy od ponad 20 lat. Przedstawiamy rewolucyjny prototyp pilotażowego projektu krajowej infrastruktury danych geoprzestrzennych, nad którym pracowaliśmy przez ostatni rok. To geoportal projektu pilotażowego, który zapewnia możliwość pełnej integracji online danych geoprzestrzennych o zasobach, w szczególności lądowych, wodnych, leśnych i innych zasobach naturalnych, a także o infrastrukturze, danych o sieciach inżynieryjnych i drogach Ukrainy” - powiedział minister polityki rolnej Roman Leszczenko.

Zaznaczył, że portal znajduje się obecnie na etapie pilotażowym. Już niedługo każdy będzie mógł zapoznać się z informacjami o zasobach naturalnych państwa i zapoznać się z ustalonymi ograniczeniami, strefami ochronnymi czy czerwonymi liniami. W ramach projektu pilotażowego wszystkie te informacje będą publicznie dostępne.

Minister podkreślił, że w ten sposób Ukraina dołączyła do czołowych krajów Unii Europejskiej, które wciąż tworzą i rozwijają własne infrastruktury danych geoprzestrzennych zgodnie z unijną dyrektywą INSPIRE.

Teraz dostęp do portalu otrzymuje środowisko eksperckie wśród posiadaczy zbiorów danych, a także zapewniona jest możliwość dołączania nowych posiadaczy danych.

Wyjątkowość systemu krajowej infrastruktury danych geoprzestrzennych polega na tym, że wszystkie dane, które zostaną w nim odzwierciedlone, nie są gromadzone fizycznie, lecz integrowane za pomocą usług online. Na przykład, jeśli we Lwowie zostaną wprowadzone zmiany w dokumentacji urbanistycznej lub nastąpi aktualizacja lokalnych map, to momentalnie pojawią się one na krajowym geoportalu.

Projekt pilotażowy obejmuje 6 miast Ukrainy: Biełą Cerkiew, Żytomierz, Lwów, Mariupol, Mikołajów i Połtawę, a także obwody charkowski i lwowski oraz 75 OTG z różnych regionów Ukrainy. Projekt pilotażowy dotyczący krajowej infrastruktury danych geoprzestrzennych obejmuje już ponad 1000 różnych typów zbiorów danych. Dane są dostępne zarówno do przeglądania, jak i do pobrania w domenie publicznej.Oczekuje się, że zostaną przyjęte niezbędne dokumenty regulacyjne, zwłaszcza w zakresie zapewnienia finansowania i przejścia z wersji pilotażowej do wykorzystania na poziomie krajowym.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-