W ramach programu „Przystępny kredyt hipoteczny 7%” udzielono pożyczek na kwotę 124 mln UAH - Ministerstwo Finansów

W ramach programu „Przystępny kredyt hipoteczny 7%” udzielono pożyczek na kwotę 124 mln UAH - Ministerstwo Finansów

Ukrinform
Od 1 marca, zgodnie z programem państwowym „Przystępny kredyt hipoteczny 7%”, wydano 155 pożyczek na 124 mln UAH.

W wywiadzie dla Ukrinformu powiedział to wiceminister finansów ds. Integracji europejskiej Juryj Draganczuk.

Przedstawiciel rządu przypomniał, że mechanizm realizacji programu przewiduje częściową rekompensatę przez państwo odsetek od bankowych kredytów hipotecznych, tak że pożyczki kosztują nie więcej niż 7% w skali roku.

„Efekty tak krótkiego okresu realizacji programu hipotecznego napawają optymizmem: projekt jest całkiem udany, cieszy się popularnością wśród ludności, a instytucje bankowe są nim coraz bardziej zainteresowane” - podkreślił Draganczuk.

Zwrócił uwagę, że 13 banków przystąpiło do programu „Przystępny kredyt hipoteczny 7%”. To mniej niż liczba uczestników państwowego programu pożyczek dla przedsiębiorstw „5-7-9%”, których jest obecnie 29.

„Ale program  „5-7-9” działa już ponad rok i był kilkakrotnie modyfikowany z uwzględnieniem problemów zidentyfikowanych na początku oraz dodatkowych potrzeb, które pojawiły się w związku z ograniczeniami kwarantanny nowy program, jak sądzę, 13 uczestniczących banków to niezły wynik”- powiedział wiceminister.

Wyraził nadzieję, że w przyszłości liczba zawieranych umów hipotecznych będzie dynamicznie rosła. Przecież władze spodziewają się, że do końca roku na mieszkania objęte preferencyjnymi programami hipotecznymi trafi nawet 5 tysięcy ukraińskich rodzin.

Odpowiadając na pytanie o możliwe błędy popełnione przy uruchomieniu nowego programu hipotecznego, wiceminister finansów zapewnił, że nie ma szczególnych problemów.

„Warunki programu są dość szerokie i liberalne. Być może istnieją tylko ograniczenia wiekowe (co jest logiczne): na koniec umowy kredytu hipotecznego wiek kredytobiorcy nie może przekraczać 70 lat. Klauzula ta została przyjęta ze względu na ryzyko dla banków. Istnieją również pewne ograniczenia regulacyjne dotyczące powierzchni mieszkania, które może zostać zaciągnięte na hipotekę na preferencyjnych warunkach. I to wszystko. Dlatego w zasadzie każdy obywatel może ubiegać się o udział w programie. Oznacza to, że nie ma priorytetów w zależności od statusu społecznego obywateli ”- wyjaśnił Draganczuk.

Jednocześnie, jego zdaniem, podejście „priorytetowe” planowane jest do zastosowania w ramach kolejnego etapu realizacji planów „hipotecznych” państwa, kiedy spółka „Ukrżylio” będzie w pełni operacyjna.

„Wtedy zastosujemy inne mechanizmy, w tym priorytety w obszarach społecznych, tworząc preferencyjne warunki dla określonych kategorii obywateli. Mianowicie: pracownicy wojskowi, stróże prawa, lekarze, nauczciele… A także przetestujemy inne mechanizmy i formy kredytowania" - powiedział Draganczuk.

Jak informowaliśmy, 1 marca Ukraina uruchomiła program „Przystępny kredyt hipoteczny 7% towy”. Zgodnie z warunkami programu przedmiotem hipoteki może być mieszkanie lub dom prywatny nie starszy niż sześć lat. Kredyt udzielany jest na okres do 20 lat. Maksymalny koszt obiektu to suma 2,5 mln UAH, a kwota kredytu hipotecznego to maksimum 2 mln UAH. Pierwsza minimalna rata to 15%. Oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 7%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-