PKB Ukrainy w 2021 roku wzrośnie o 4,7% - prognoza

PKB Ukrainy w 2021 roku wzrośnie o 4,7% - prognoza

Ukrinform
Przewidywany wzrost Produktu Krajowego Brutto Ukrainy w 2021 roku wyniesie 4,7%.

Jak podaje korespondent Ukrinformu, stwierdził to szef Centrum Modelowania Makroekonomicznego KSE Jurij Szołomicki.

„Według naszych podstawowych szacunków w 2021 roku PKB wzrośnie o 4,7%. Półtora miesiąca temu nasza prognoza była wyższa, 5,1%, ale biorąc pod uwagę wpływ kwarantanny i wzrost cen importu, zrewidowaliśmy oszacowanie” - powiedział Szołomicki.

Zaznaczył, że główne czynniki, które będą wywierać presję na gospodarkę w tym roku to spadek inwestycji w ubiegłym roku oraz kontynuacja zachorowalności na koronawirusa, gdyż pomimo negatywnego wpływu działań kwarantannowych na gospodarkę, sama zachorowalność jest również negatywny czynnikiem, ponieważ z powodu choroby wiele osób rezygnuje z pracy.

Centrum zaznaczyło również, że w przyszłym roku wzrost PKB będzie nieco wolniejszy niż w tym roku i wyniesie 2,7%. W 2023 roku KSE spodziewa się przyspieszenia wzrostu PKB do 3,7%, takiemu ożywieniu gospodarczemu, zdaniem specjalistów centrum, sprzyjać będą długofalowe efekty projektów infrastrukturalnych oraz napływ inwestycji zagranicznych.

Jak podawał Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy obniżył prognozę wzrostu PKB na 2021 rok z 4,2% do 3,8%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-