Narodowy Bank Ukrainy spodziewa się w tym roku dwóch transz z MFW

Narodowy Bank Ukrainy spodziewa się w tym roku dwóch transz z MFW

Ukrinform
Według prognoz Narodowego Banku Ukrainy, w tym roku Ukraina może liczyć na dwie transze z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, biorąc pod uwagę dłuższy proces negocjacyjny.

Według Ukrinformu, prezes NBU Kyrył Szewczenko powiedział to w wywiadzie dla Interfaxu-Ukraine.

„Głównym założeniem naszej prognozy makroekonomicznej pozostaje kontynuacja współpracy z MFW. Biorąc pod uwagę dłuższy przebieg negocjacji, możemy liczyć na dwie transze” - powiedział Szewczenko.

Wyraził nadzieję, że Rada Najwyższa po powrocie do zwykłego trybu pracy przyjmie wszelkie ustawy niezbędne do dalszej współpracy z MFW.

„Teraz, nawet w przypadku spadku wolumenów (choć nie jestem gotowy mówić o wolumenach), nie ma nic groźnego. Fundusze te można zastąpić lokowaniem euroobligacji. Wszyscy wiemy, że MFW to przede wszystkim nie pieniądze, ale o zaufaniu do kraju. To potężny sygnał dla inwestorów” - dodał szef Narodowego Banku Ukrainy.

Podkreślił też, że NBU nie będzie finansować deficytu budżetu państwa w przypadku braku środków.

„Już w zeszłym roku było wiele spekulacji na ten temat. Mogę tylko zacytować ponownie mój ulubiony artykuł z ustawy NBU nr 54: „Narodowy Bank Ukrainy nie finansuje deficytu budżetu państwa ”. Ani NBU, ani ja nie planujemy odejść od tego punktu” - powiedział Szewczenko.

Jak podawał Ukrinform, dnia 9 czerwca 2020 roku MFW zatwierdził 18-miesięczny program stand-by dla Ukrainy na sumę 3,6 mld SDR (około 5 mld USD) z natychmiastową alokacją pierwszej transzy w wysokości 2,1 mld USD. Po wypłacie pierwszej transzy zaplanowano cztery korekty programu i kilka kolejnych transz, ale plan ten nie został zrealizowany.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-