Ukraina ograniczyła import gazu w pierwszym kwartale o 83%

Ukraina ograniczyła import gazu w pierwszym kwartale o 83%

Ukrinform
W I kwartale 2021 roku wolumen przesyłu gazu z krajów UE na Ukrainę wyniósł 476 mln metrów sześciennych; to jest o 83% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak podał Ukrinform, poinformowało o tym służba prasowa ukraińskiego operatora GTS LLC (OGTSU).

Tym samym z Polski na Ukrainę przetransportowano 0,2 mln metrów sześciennych gazu, ze Słowacji 65 mln metrów sześciennych, a z Węgier 410,4 mln metrów sześciennych. 86% wielkości gazu dostarczono poprzez wirtualny rewers.

Jednocześnie eksport netto gazu ziemnego z Ukrainy do krajów europejskich w okresie styczeń-marzec wyniósł 18,3 metrów sześciennych, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku (4,8 mln metrów sześciennych).

Reeksport gazu ziemnego w okresie styczeń-marzec wyniósł 618,9 mln metrów sześciennych (prawie 240 razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej). W szczególności ponownie wyeksportowano 141,3 mln metrów sześciennych gazu do Polski, 107 mln metrów sześciennych na Słowację, 340,6 mln metrów sześciennych na Węgry i 30 mln metrów sześciennych do Mołdawii.

„Dziś w ukraińskich podziemnych magazynach pozostają rekordowe ilości niebieskiego paliwa, a ukraińscy dostawcy wykorzystują własne rezerwy węglowodorów z podziemnych magazynów i kupują gaz sposobem -  „skład celny” od europejskich handlowców. Dlatego w okresie sprawozdawczym eksport gazu z Ukrainy przewyższał import. W szczególności Mołdawia reeksportowała ponad połowę własnego wolumenu gazu w ukraińskich PMG” - skomentował Jewgienij Todorow, dyrektor handlowy OGTSU.

Jego zdaniem dynamika pierwszego kwartału bieżącego roku pokazuje, że ukraińska infrastruktura gazowa jest już mocno zintegrowana z europejskimi rynkami energetycznymi i wpisuje się w bezpieczeństwo energetyczne krajów europejskich.

Jak podawał Ukrinform, według operatora GTS, w I kwartale 2021 roku tranzyt gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy wyniósł 10,4 mld metrów sześciennych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-