Od początku roku kurs hrywny wzmocnił się o 1,6%

Od początku roku kurs hrywny wzmocnił się o 1,6%

Ukrinform
Kurs hrywny umocnił się od początku 2021 roku o 1,6%, podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym okresie stracił ponad 15%.

Według Ukrinformu, prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyrył Szewczenko powiedział to w wywiadzie dla Interfax-Ukraine.

„Od początku roku uzupełniliśmy nasze rezerwy o ponad 200 mln USD. Ale dlaczego NBU to zrobił? Aby złagodzić wahania. Spójrzmy na dynamikę kursu walutowego w porównaniu z ubiegłym rokiem. Od początku tego roku, hrywna umocniła się o 1,6%, podczas gdy w ubiegłym roku straciła w tym samym okresie ponad 15%. To pokazuje, że dziś rynek jest bardziej zrównoważony” - powiedział Szewczenko.

Według niego, w ciągu tych dwóch miesięcy 85% ofert na rynku walutowym składali nie nierezydenci, ale tradycyjni eksporterzy - firmy z kompleksu górniczo-hutniczego i agrarnego.

Szewczenko zwrócił też uwagę, że obserwowane w 2019 roku umocnienie się hrywny nie przyniosło korzyści ukraińskiej gospodarce.

„Uważam, że takie nadmierne umocnienie hrywny nie przyniosło korzyści ukraińskiej gospodarce. Takie jest moje przekonanie. Na razie nie widzimy możliwości powtórzenia się dynamiki kursu z 2019 roku w 2021 roku. Po pierwsze, zainteresowanie inwestorów nierezydentów rynkiem obligacji skarbowych można scharakteryzować jako ograniczone. Po drugie, po 2020 roku gospodarka stopniowo się odradza, turystyka prawdopodobnie ożyje, więc popyt na walutę będzie większy. Z drugiej strony wysokie ceny rudy, metalu, produktów rolnych zwiększają podaż waluty. Nie mamy „celu” ani „korytarza” dla kursu walutowego. Powtarzam - pozostajemy wierni reżimowi płynnego kursu. Nasza zaktualizowana strategia interwencji walutowych faktycznie powiela poprzednią” - podkreślił Szewczenko.

Jak podawał Ukrinform, w kwietniu spodziewany jest umiarkowany wzrost kursu hrywny wobec dolara i bardziej zauważalne umocnienie wobec euro ze względu na dalszy spadek cen europejskiej waluty na rynku światowym.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-