W ubiegłym roku Ukrainie udało się utrzymać deficyt budżetowy na poziomie 5,2% PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów

W ubiegłym roku Ukrainie udało się utrzymać deficyt budżetowy na poziomie 5,2% PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów

Ukrinform
W ubiegłym roku rządowi udało się utrzymać deficyt budżetu państwa w granicach 5,2% PKB, czyli 217,6 mld UAH, czyli o 81 mld UAH mniej niż planowano.

Jak podał Ukrinform, informację taką podała służba prasowa Ministerstwa Finansów.

„Rządowi udało się zrealizować cele budżetowe w zakresie przewidzianych prawem wolumenów, w tym utrzymać deficyt budżetowy w określonych granicach. Rzeczywisty deficyt wyniósł 217,6 mld UAH, czyli 5,2% PKB, czyli o 81 mld UAH mniej niż planowano ” - głosi wiadomość.

W 2020 roku pozyskano 382,3 mld hrywien na sfinansowanie budżetu poprzez lokowanie krajowych obligacji skarbowych (OWGZ). Jednocześnie średnie ważone oprocentowanie plasowanych OWGZ wyniosło 7,8% w skali roku i spadło o 5,2 p.p. w porównaniu do 2019 roku.

Ministerstwu Finansów udało się pozyskać środki dla Ukrainy na najkorzystniejszych warunkach, a mianowicie wznowić efektywną współpracę z międzynarodowymi organizacjami finansowymi i krajami partnerskimi, z których w ubiegłym roku wpłynęło 98,9 mld UAH wobec 1,1 mld UAH w 2019 roku ( 2,1 mld USD - pierwsza transza z MFW w ramach programu „Stand-by”, 1,1 mld euro - udzielenie pomocy makrofinansowej z UE).

Ministerstwo aktywnie współpracowało z inwestorami międzynarodowymi, nie tylko plasując euroobligacje (na sumę 115 mld UAH w 2020 roku wobec 39 mld UAH w 2019 roku), ale także kontynuując aktywną działalność na długu publicznym i rozpoczynając operacje na rządowych instrumentach pochodnych, co zostało pozytywnie ocenione przez społeczność międzynarodową.

Należy zauważyć, że Ukraina stała się jedynym państwem na świecie, któremu międzynarodowe agencje ratingowe Moody's Investors Service and Rating and Investment Information (R & I) podniosły swój rating kredytowy podczas pandemii COVID-19.

Jak podawał Ukrinform, w 2021 roku prognozowany deficyt budżetowy wyniesie około 5,5% PKB.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-