Abolicja podatkowa często utrudnia ściąganie podatków - MFW

Abolicja podatkowa często utrudnia ściąganie podatków - MFW

Ukrinform
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogólnie odnosi się sceptycznie do amnestii podatkowych, ponieważ na dłuższą metę szkodzą one ściąganiu podatków.

Poinformował o tym szef ukraińskiego biura MFW Yosta Lyngman w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina - podał Ukrinform.

„Chociaż preferencyjne stawki podatkowe dla pewnych grup podatników będą oczywiście mile widziane przez tych, którzy płacą niższe podatki, niekoniecznie oznacza to, że jest to właściwa polityka. Ogólnie jesteśmy sceptyczni co do amnestii podatkowych” - powiedział Lyngman.

Dodał, że „amnestie podatkowe często szkodzą ściąganiu podatków w dłuższej perspektywie, ponieważ demotywują obywateli do płacenia podatków, stwarzając nadzieję na kolejną amnestię w przyszłości”.

Jak podkreślił szef przedstawicielstwa Funduszu na Ukrainie, głównym celem MFW jest przywrócenie zrównoważonej polityki fiskalnej, co będzie wymagało ograniczenia wydatków i utrzymania poziomu dochodów na dotychczasowym poziomie.

„Ale jeśli abolicja podatkowa zostanie wdrożona, urzędnicy państwowi i ich najbliższa rodzina oraz osoby spokrewnione nie powinny jej podlegać. Niezwykle ważne jest również, aby nie dopuścić do korzystania z amnestii jako środka prania dochodów z przestępstw i korupcji, oraz aby uniknąć nadużyć, które zapewniły amnestię dochodom z działalności przestępczej” - powiedział Lyngman.

Jak informowaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski zarejestrował w parlamencie pakiet ustaw o amnestii podatkowej (ustawy nr 5153-5156). Oferują one opłatę od wartości pieniężnej zadeklarowanych aktywów według następujących stawek: 5% - stawka ogólna, 9% - od aktywów ulokowanych za granicą, 2,5% - od obligacji skarbowych nabytych w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 20 czerwca 2022 roku do czasu złożenia deklaracji.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-