Ukraina zmniejszyła ujemne saldo handlu zagranicznego o 3,4 mld USD

Ukraina zmniejszyła ujemne saldo handlu zagranicznego o 3,4 mld USD

Ukrinform
Stanem na koniec 2020 roku Ukraina zmniejszyła ujemne saldo handlu zagranicznego o 3,4 mld USD, do 255,5 mln USD.

Jak poinformował Ukrinform, wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa - przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka mówił o tym podczas czwartego posiedzenia Rady Handlu Zagranicznego - podała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Wśród pozytywnych trendów w 2020 roku jest poprawa salda handlu zagranicznego towarami i usługami. Ukraina zmniejszyła ujemne saldo o 3,4 mld dol., w efekcie ujemne saldo wyniosło tylko 255,5 mln dol. Tempo poprawy wyniosło 93,1%” - powiedział Kaczka.

Zwrócił również uwagę, że w 2020 roku pomimo rozprzestrzeniania się pandemii i związanego z nią globalnego kryzysu Ukraina prowadziła operacje handlowe z 234 krajami i jurysdykcjami, otworzyła szereg nowych rynków i rozszerzyła zakres eksportu.

„Najważniejszymi wskaźnikami jest fenomenalny wzrost eksportu ukraińskich produktów do Wietnamu i Chin - odpowiednio o 93% i 98%” - powiedział wiceminister.

Dodał, że Ukraina przestrzega określonych priorytetów handlowych na najbliższe lata, rozwija i pogłębia współpracę z innymi krajami poprzez liberalizację warunków handlowych, co jest zapisane w Strategii eksportowej Ukrainy.

„Rozszerzenie dostępu towarów ukraińskich do rynków światowych odbywa się także poprzez zawieranie umów o wolnym handlu i wprowadzanie instrumentów wspólnych komisji międzyrządowych” - podkreślił wiceminister.

Dla Ukrainy ważne stało się wejście w życie 1 stycznia 2021 roku Umowy o współpracy politycznej, wolnym handlu i partnerstwie strategicznym między Ukrainą a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Również w tym roku kontynuowane będą prace nad sektorowymi i międzysektorowymi strategiami eksportowymi, tak aby po zatwierdzeniu przez rząd wdrożenie można było rozpocząć jak najszybciej. Pozwoli to rozszerzyć rynki eksportowe dla produktów ukraińskich, stworzyć warunki do wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwach budowy maszyn, przyciągnąć inwestycje w rozwój istniejących i otwieranie nowych obiektów przemysłowych.

 „Jednym z najbardziej ambitnych celów jest dla nas zawarcie „bezwizowego ruchu przemysłowego”, który umożliwi wprowadzanie produktów wytwarzanych na Ukrainie na rynek UE bez ponownej certyfikacji. Przeprowadzono już 17 misji oceny wstępnej. Jesteśmy zdeterminowani, aby w tym roku podpisać umowę ACAA, która w dłuższej perspektywie pozwoli nam obsłużyć prawie jedną piątą ukraińskiego eksportu do UE ”- powiedział Kaczka.

W posiedzeniu Rady Handlu Międzynarodowego w formacie online wzięło udział ponad 80 uczestników, w tym przedstawiciele ministerstw, Kancelarii Prezydenta, komitetów Rady Najwyższej, Banku Narodowego, Państwowej Służby Celnej, Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy oraz Izby Handlowo-Przemysłowej Ukrainy. W trakcie spotkania podsumowano wyniki prac Rady w 2020 roku oraz zidentyfikowano zadania i działania na bieżący rok.

Jak informowaliśmy, Międzynarodowa Rada Handlu jest platformą komunikacyjną, która umożliwia skuteczny dialog między rządem, biznesem i społecznością ekspercką.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-