Niemcy chcą, aby Ukraina pozostała krajem tranzytowym gazu również przy działającym Nord Stream 2

Niemcy chcą, aby Ukraina pozostała krajem tranzytowym gazu również przy działającym Nord Stream 2

Ukrinform
Berlin stara się zachować tranzytową rolę Ukrainy w dostawach rosyjskiego gazu do Europy, ale nadal wspiera realizację Nord Stream 2.

Stwierdził to przedstawiciel Rządu Federalnego Republiki Federalnej Niemiec Steffen Seibert na konferencji prasowej, relacjonuje korespondent Ukrinformu.

„Dla rządu federalnego był i zawsze pozostaje centralnym (problemem), aby Ukraina, także przy działającym Nord Stream 2, pozostała krajem tranzytowym gazu” - powiedział ponownie Seibert.

Przypomniał, że Republika Federalna Niemiec powołała specjalnego przedstawiciela w tej kwestii i intensywnie pracowała, przy pośrednictwie Komisji Europejskiej, dla tego, aby w grudniu 2019 roku przedłużyć umowę między Kijowem a Moskwą. Zawarcie tej umowy było „pozytywnym sygnałem dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział. Na pytanie, czy Berlin podejmie starania o dalsze przedłużenie umowy na kolejne 4 lata, rzecznik nie odpowiedział.

Odnosząc się do amerykańskich sankcji, Seibert zauważył, że krytyczne stanowisko amerykańskich polityków, jakim było nie tylko stanowisko prezydenta, ale także części Kongresu, znane jest stronie niemieckiej, podobnie jak „amerykańscy przyjaciele znają stanowisko rządu federalnego”. Znany jest też stosunek do sankcji eksterytorialnych: Niemcy je odrzucają. Jest to temat, na który strony prowadziły i prowadzą rozmowy - zauważył Seibert.

Z kolei rzeczniczka MSZ Maria Adebar zaznaczyła, że ​​Berlin dąży do takich negocjacji i konsultacji z Waszyngtonem.

Rząd nie komentuje sytuacji z wycofaniem się z projektu 18 europejskich firm po groźbie sankcji USA, powołując się na to, że jest to „kwestia firm”. Nie odnotowano również kontaktów przedsiębiorców znajdujących się na liście z urzędnikami. „Nie mogę donosić o trwających negocjacjach na ten temat” - powiedziała Adebar.

Według Departamentu Stanu USA co najmniej 18 europejskich firm (głównie grup ubezpieczeniowych) przestało uczestniczyć w projektach budowy gazociągu lub obiecało się z nich wycofać. Wycofanie się wielu firm z projektu świadczy o tym, że działania Waszyngtonu przynoszą efekty - powiedział dzień wcześniej rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jednocześnie zaznaczył, że strona amerykańska będzie nadal konsultować się z sojusznikami, a nie „zaskakiwać ich niechcianymi działaniami”.

W czasie prezydentury Donalda Trumpa Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar nałożenia sankcji na firmy zaangażowane w budowę i certyfikację gazociągu o długości 1200 km, z czego ponad 94% zostało już zbudowane. W styczniu br. nałożono sankcje na rosyjski statek „Fortuna” i jego właściciela, rosyjską firmę „KVT-RUS”.

Ukraina jest przeciwna budowie tego gazociągu. Jego przeciwnikami są także USA, Polska i kraje bałtyckie.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-