Wolumen udzielonych kredytów hipotecznych w 2020 roku wzrósł o 11,5% - powiedział szef NBU

Wolumen udzielonych kredytów hipotecznych w 2020 roku wzrósł o 11,5% - powiedział szef NBU

Ukrinform
W 2020 roku wolumen kredytów hipotecznych wzrósł o 11,5% w porównaniu do 2019 roku, a oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło o 6 punktów procentowych.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, prezes Narodowego Banku Ukrainy powiedział o tym podczas ogólnoukraińskiego forum „Ukraina 30. Infrastruktura”.

„W drugiej połowie 2020 roku akcja kredytowa przyspieszyła. Ogólny wzrost kredytów hipotecznych w 2020 roku wyniósł 11,5%” - powiedział Szewczenko.

Według niego w ciągu ostatniego roku oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło o ponad 6 punktów procentowych, z 19% do 12,8-16% w skali roku, w zależności od przedmiotu kredytu. Szewczenko wyjaśnił, że różnica w oprocentowaniu kredytów na pierwotnym i wtórnym rynku nieruchomości polega na tym, że rynek pierwotny jest bardziej ryzykowny. Obecnie 85% kredytów jest udzielanych na mieszkania z rynku wtórnego.

„W celu poprawy sytuacji na pierwotnym rynku kredytów hipotecznych zarejestrowaliśmy projekt ustawy nr 5091, który znacząco poprawia ochronę wierzycieli. Chcielibyśmy również włączyć się do dyskusji o tym, jak można wprowadzić bardziej przejrzyste mechanizmy na pierwotnym rynku deweloperskim” - powiedział Szewczenko i dodał, że to automatycznie zwiększy „apetyt” banków na kredytowanie rynku pierwotnego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-