Szmyhal powiedział, jaki okres czasu będzie obowiązywała stała cena gazu dla ludności

Szmyhal powiedział, jaki okres czasu będzie obowiązywała stała cena gazu dla ludności

Ukrinform
Gabinet Ministrów wkrótce podejmie decyzję, zgodnie z którą gaz dla odbiorców nie będzie mógł przekroczyć ceny 6,99 UAH za metr sześcienny.

Jak poinformował Ukrinform, premier Denys Szmyhal ogłosił to na Facebooku.

„Od przyszłego miesiąca cena gazu dla odbiorców nie będzie wyższa niż 6,99 UAH za metr sześcienny.W najbliższym czasie rząd podejmie odpowiednią decyzję i będzie ona obowiązywała czasowo do końca kwarantanny lub do końca sezonu grzewczego. Parlament podejmie również decyzję, że opłata za dystrybucję gazu nie może przekroczyć kwoty 1,79 UAH za metr sześcienny”- napisał Szmyhal.

Jak wyjaśnił, 6,99 UAH za metr sześcienny to najniższa cena notowana na ukraińskiej giełdzie w styczniu.

„Państwowa spółka Naftohaz jest gotowa sprzedawać błękitne paliwo po tej cenie, podczas gdy niektóre regionalne firmy gazowe oferowały gaz za 10 UAH lub nawet drożej” - powiedział szef rządu.

Według niego ceny gazu na Ukrainie gwałtownie wzrosły ze względu na to, że w niektórych regionach firmy zaczęły nadużywać pozycji monopolisty i manipulować cenami na kartach płatniczych po uruchomieniu rynku gazu 1 sierpnia 2020 roku.

„W związku z tym państwo będzie działać na rzecz ochrony obywateli i czasowo ograniczać maksymalną cenę. W przyszłości rząd zobliguje wszystkich dostawców gazu do zapewnienia Ukraińcom możliwości zawarcia umowy rocznej po stałej cenie i jasnego przewidywania cen” - podkreślił Szmyhal.

Jak podawał Ukrinform, od 1 stycznia Ukraina podniosła taryfy na gaz i jego transport, a preferencyjny koszt 100 kW energii elektrycznej miesięcznie dla odbiorców prywatnych został zniesiony.

W związku ze wzrostem cen na usługi komunalne doszło do szeregu protestów w różnych regionach, w szczególności w obwodzie charkowskim, połtawskim, mikołajewskim, chersońskim, czernihowskim, na Bukowinie i obwodzie karpackim.

Premier zapowiedział 12 stycznia, że ​​w szczególności Rada Ministrów wprowadzi państwową regulację cen gazu na okres kwarantanny lub do końca sezonu grzewczego, proponowana cena to 6,99 UAH za metr sześcienny. Według niego oznacza to obniżkę opłat komunalnych o ponad 30%. Limit ceny gazu wejdzie w życie 1 lutego 2021 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-