Deficyt handlowy Ukrainy w 2020 roku zmniejszył się ponad o połowę - Taras Kaczka

Deficyt handlowy Ukrainy w 2020 roku zmniejszył się ponad o połowę - Taras Kaczka

Ukrinform
Deficyt handlowy Ukrainy na koniec 2020 roku zmniejszył się o ponad połowę w porównaniu z rokiem 2019.

Jak poinformował Ukrinform, wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy - przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka poinformował o tym na Facebooku.

„Eksport zwykle szacujemy w dolarach amerykańskich. A w dolarach eksport za cały rok wyniósł 49,32 mld dol., o 1,70% mniej niż w 2019 roku. W roku kryzysowym ten wskaźnik wcale nie jest zły. Spadek deficytu jest szczególnie pozytywny jeśli zmniejszył się on ponad dwukrotnie” - napisał Kaczka.

Dodał, że deficyt handlowy spadł z 10,22 mld dol. w 2019 roku do 4,9 mld dol. w 2020 roku.

Ponadto zaznaczył, że eksport z Ukrainy w 2020 roku wyniósł 1 bilion 330 mld hrywien, czyli o 2,84% więcej niż w 2019 roku.

Kaczka zwrócił też uwagę na dynamikę grudnia, kiedy to eksport wyniósł 4,88 mld dol., czyli o 150 mln dol. więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 760 mln dol. więcej niż w grudniu ubiegłego roku.

„Sekret liczb grudniowych jest dość prosty - na całym świecie ceny metali i rud rosną w szalonym tempie. Eksport dla 72 grupy w grudniu wyniósł 715 mln dol. (w listopadzie 572 mln, a w grudniu 2019 roku - 522 mln)”, - dodał Kaczka.

Zauważył również, że ze względu na spadek zbiorów, fizyczny eksport zboża jest mniejszy niż przed rokiem, ale ten spadek fizycznego eksportu jest równoważony wzrostem cen. Według Kaczki, eksport zboża, przede wszystkim kukurydzy,pszenicy i jęczmienia przyniósł Ukrainie 9,42 mld dol. w 2020 roku, czyli o 2,29 proc. mniej niż w 2019 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-