Ukraina podpisała trzy umowy pożyczkowe z EBI na 640 mln euro

Ukraina podpisała trzy umowy pożyczkowe z EBI na 640 mln euro

Ukrinform
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i rząd Ukrainy podpisały jednocześnie trzy umowy pożyczkowe na sumę 640 mln euro na realizację priorytetowych projektów w dziedzinie infrastruktury i transportu.

Według Ukrinformu w odniesieniu do służby prasowej resortu mówił o tym minister infrastruktury Władysław Kryklij.

„W dniu dzisiejszym od razu zawarto 3 umowy kredytowe z bankiem, zgodnie z którymi Ukraina otrzyma 640 mln euro na poprawę infrastruktury w regionie wschodnim, odnowienie sieci drogowej regionu ługańskiego, a także zakup elektrycznego transportu publicznego dla prawie 20 ukraińskich miast” - powiedział Kryklij.

W ten sposób 340 mln euro z EBI zostanie przeznaczone na odbudowę i poprawę kluczowej infrastruktury socjalnej i transportowej w regionie wschodnim. Są to szkoły, przedszkola, szpitale, urzędy pocztowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja, a także komunikacja miejska i odpowiadająca jej infrastruktura. Na tych zmianach skorzysta około 14 milionów Ukraińców mieszkających na tych obszarach.

Kolejny kredyt w wysokości 100 mln EUR udzieli EBI na odbudowę sieci drogowej obwodu ługańskiego - na prace remontowe na 2 odcinkach punktu kontrolnego autostrady P-66 Demino-Aleksandrowka - Swatowo - Lisiczansk - Ługańsk w ramach projektu „Wschodnia Ukraina: zjednoczenie, odbudowa i odrodzenie (Projekt 3B)”.

200 mln euro EBI zostanie przeznaczone na realizację projektu „Miejski Transport Publiczny Ukrainy II”, który zakłada zakup wyłącznie elektrycznego transportu publicznego: tramwajów, trolejbusów, autobusów elektrycznych, wagonów metra, a także budowę i remont linii tramwajowych i trolejbusowych, wymianę podstacji trakcyjnych.

Określono już osiemnaście miast - uczestników projektu: Siewierodonieck, Winnica, Użhorod, Czerkasy, Krzemieńczug, Biełaja Cerkow, Melitopol, Kamenskoe, Chmielnicki, Tarnopol, Kriwyj Rog, Dniepro, Łuck, Zaporoże, Lwów, Połtawa, Odessa i Czerniowce. Ostateczna lista zostanie stworzona po ratyfikacji umowy z bankiem.

Jak podawał Ukrinform, Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy w ramach Narodowej Strategii Transportowej do 2030 roku planuje całkowite zastąpienie całego miejskiego transportu publicznego elektrycznym i stworzenie odpowiedniej do tego infrastruktury.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-