Polska musi znieść ograniczenia tranzytowe dla ukraińskich przewoźników – Kryklij

Polska musi znieść ograniczenia tranzytowe dla ukraińskich przewoźników – Kryklij

Ukrinform
Polska musi przestać ograniczać tranzyt ukraińskim przewoźnikom, bo to negatywnie wpływa na relacje handlowe z krajami UE - powiedział minister infrastruktury Ukrainy Władysław Kryklij podczas spotkania roboczego z ministrem infrastruktury RP Andrzejem Adamczykiem - podała służba prasowa Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy, donosi Ukrinform.

Kryklij podkreślił znaczenie rozwiązania problemów związanych z brakiem zezwoleń na przewozy międzynarodowe ukraińskich przewoźników. „To kwestia, która była wielokrotnie podnoszona podczas ostatniego spotkania Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w październiku br. Wówczas obaj prezydenci wyrazili nadzieję na jej pozytywne rozwiązanie”- napisano w Ministerstwie Infrastruktury.

Kryklij powiedział, że ukraińscy przewoźnicy są gotowi do rywalizacji na rynku bilateralnym. Zwrócił też uwagę, że Ukraina wywiązała się ze wszystkich zobowiązań podczas poprzednich posiedzeń wspólnych komisji ds. Międzynarodowych przewozów drogowych, co zaowocowało znacznym wzrostem przewoźników w 2019 roku. Strona polska nie wypełnia jednak porozumienia, osiągniętego na poziomie prezydenckim.

Ministerstwo Infrastruktury przypomina, że 13 października w ramach oficjalnej wizyty Dudy na Ukrainie odbyło się bilateralne spotkanie Ministra Infrastruktury Ukrainy z Ministrem Infrastruktury RP Andrzejem Adamczykiem. Strony omówiły perspektywy rozwoju połączeń transportowych między oboma krajami, a także wykorzystania potencjału tranzytowego.

Przypomnijmy, podczas spotkania z Adamczykiem 13 października Kryklij stwierdził, że ukraińscy przewoźnicy powinni otrzymać wystarczającą liczbę zezwoleń z RP na warunkach ustalonych w momencie podpisywania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

W 2020 roku Polska wydała 160 tys. zezwoleń i 4711 dodatkowych zezwoleń na transport ukraińskich towarów do Polski lub tranzyt przez Polskę.

W 2019 roku Polska wydała również 160 tys. zezwoleń i kolejne 15 000 dodatkowych zezwoleń.

W 2018 roku ukraińscy przewoźnicy otrzymali 200 tys. polskich zezwoleń.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-