Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z dyrektorem MFW

Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z dyrektorem MFW

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Kristaliną Georgiewą, dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego – donosi Ukrinform, powołując się na Biuro Prezydenta.

Szefowa MFW zapytała o stan zdrowia ukraińskiego prezydenta i życzyła mu szybkiego powrotu do zdrowia.

Rozmówcy omówili sytuację epidemiczną na świecie oraz niepewność dla światowej gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Prezydent podkreślił, że Ukraina docenia pełne wsparcie MFW: „Jestem wdzięczny Pani i zespołowi Fundacji za podjęcie decyzji o podwyższeniu pierwszej transzy programu stand-by do 2,1 mld dolarów, co pozwoliło nam przejść przez ten okres i sfinansować wydatki medyczne, programy społeczne i zobowiązania finansowe”.

Szef państwa zaznaczył, że Ukraina nie przestaje wypełniać zobowiązań wynikających z programu stand-by. Zatwierdzono m.in. reformę obsługi celno-podatkowej, Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank aktywnie działają na rzecz ograniczenia udziału kredytów zagrożonych w systemie bankowym.

„Do tej pory wszystkie warunki przewidziane dla realizacji programu MFW zostały zrealizowane” - powiedział Prezydent, podkreślając, że konsekwentnie popiera niezależność Narodowego Banku Polskiego.

Należy zwrócić uwagę, że strony omówiły znaczenie przyjęcia zrównoważonego budżetu na 2021 r., a także zagrożenia wynikające z niedawnej decyzji KSU o uchyleniu niektórych przepisów antykorupcyjnych.

„Dla mnie kontynuacja reformy organów antykorupcyjnych jest jednym z priorytetów. Podjęliśmy szereg pilnych kroków i decyzji, m.in. zwołaliśmy posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, rząd wydał zarządzenie o zapewnieniu funkcjonowania rejestru e-deklaracji, a ja wniosłem do parlamentu projekt ustawy o odnowienie składu całego Sądu Konstytucyjnego. Dziś nie ma zagrożeń dla działalności NABU. Nasze zespoły omówiły pełny powrót e-deklaracji i zwróciły uwagę na plan działania i przygotowanie odpowiednich ustaw”- powiedział Zełenski.

Prezydent dodał, że dziś, jak nigdy dotąd, wspólne stanowisko wszystkich organów antykorupcyjnych, organizacji publicznych, korpusu dyplomatycznego i partnerów międzynarodowych koncentruje się na rozwiązaniu sytuacji i pełnej odbudowie infrastruktury antykorupcyjnej. Powiedział również, że Ukraina wznowiła prace Komisji ds. Reformy Prawnej z udziałem międzynarodowych ekspertów w celu opracowania kompleksowych projektów reformy sądownictwa.

Prezydent podkreślił, że w związku z walką z epidemią koronawirusa i wyzwaniami gospodarczymi związanymi z COVID-19, pierwsza rewizja programu Funduszu i rozpoczęcie misji będzie ważnym sygnałem dla rynku krajowego i zagranicznego.

„Nasze zespoły mają duże zaufanie i ściśle współpracują, aby zakończyć negocjacje i jak najszybciej przyjąć misję MFW” - powiedział szef państwa.

Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa zwróciła uwagę, że praca premiera z zespołem Fundacji umocniła relacje między stronami na wysokim szczeblu. Zwróciła też uwagę na szybką reakcję i działania podjęte przez ukraińskie władze po decyzji SKU oraz dodała, że Fundusz docenia współpracę prezesa Narodowego Banku Kyryła Szewczenki z zespołem MFW.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-