W pierwszym czytaniu przyjęto projekt budżetu na 2021 r. - główne liczby

W pierwszym czytaniu przyjęto projekt budżetu na 2021 r. - główne liczby

Ukrinform
Rada Najwyższa w pierwszym czytaniu przyjęła projekt ustawy „Budżet państwa na 2021 r.”.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, za ustawą №4000 zagłosowało 275 deputowanych.

Projekt ustawy zakłada wzrost PKB na poziomie 4,6%, inflację konsumpcyjną na poziomie 7,3%, dług publiczny w stosunku do PKB na poziomie 64,6%. Średnioroczny kurs dolara na 2021 r., według którego oblicza się budżet państwa, ustalono na 29,1 UAH za dolara.

Dochody budżetu planowane są na 1,071 bln hrywien, a wydatki na 1,35 bln hrywien. Deficyt wynosi 270,4 mld UAH, czyli 6% PKB.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przyszłym roku powinno wynieść 13,6 tys. hrywien. Również budżet na przyszły rok przewiduje podwyższenie płacy minimalnej do 6 tys. hrywien od 1 stycznia 2021 r., a od 1 lipca - do 6,5 tys. hrywien.

Wydatki na bezpieczeństwo i obronę - 267 mld UAH, z czego 131 mld na wynagrodzenia wojska i Policji.

Wydatki na edukację - 174 mld UAH, z czego 21,2 mld UAH na wynagrodzenia nauczycieli.

Wydatki na medycynę - 156 mld hrywien, z czego pensje lekarzy mają wzrosnąć o 30%, na program gwarancji medycznych przeznaczono 123,4 mld, a na walkę z koronawirusem 19,4 mld hrywien (w tym 2,6 mld hrywien na szczepienia).

Wydatki na ochronę socjalną ludności - 324 miliardy hrywien.

Na program „Duże budownictwo” (rozbudowa infrastruktury drogowej) planuje się przeznaczyć 150 mld UAH.

12 mld UAH zaplanowano na programy wsparcia małego i średniego biznesu, z czego 10 mld UAH na realizację programu gwarancji portfelowych, a 2 mld UAH na rekompensatę odsetek od kredytów dla mikro i małych firm.

Na wsparcie finansowe regionów przewidziano 9,4 mld UAH.

Wydatki na kulturę mają wynieść 7,5 mld UAH, a na sport 7,4 mld UAH.

Planuje się przeznaczyć 4,5 mld UAH na wsparcie przemysłu węglowego, 4,2 mld UAH na wsparcie dla rolników i 2,9 mld UAH na cyfryzację przemysłu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-