Zełenski podpisał Ustawę „O kredycie konsumenckim”

Zełenski podpisał Ustawę „O kredycie konsumenckim”

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę rozszerzającą listę umów kredytowych podlegających Ustawie „O kredycie konsumenckim”.

Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa głowy państwa.

„Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę „O zmianie niektórych ustaw Ukrainy dotyczących kredytów konsumenckich oraz kształtowaniu i obiegu historii kredytowej” Nr 891-IX, którą parlament przyjął 15 września 2020 roku” - głosi komunikat.

W BP stwierdzono, że dokument przewiduje klasyfikację umów pożyczek zawartych na okres do jednego miesiąca oraz umów, których łączna kwota kredytu nie przekracza jednego minimalnego wynagrodzenia, do kredytów konsumenckich oraz stosowanie do nich wymogów Ustawy „O kredycie konsumenckim”..

Oczekuje się, że stworzy to warunki do właściwej regulacji szybko rozwijającego się rynku mikrokredytów, w szczególności ustalone są warunki przedstawiania i przekazywania informacji o mikrokredytach do Biura Historii Kredytowych.

Ustawa określa również maksymalną łączną kwotę grzywien i kar, które mogą zostać nałożone za naruszenie zobowiązań wynikających z takich pożyczek, w kwocie nieprzekraczającej dwukrotności kwoty otrzymanej pożyczki.

Prawo zabrania zmiany oprocentowania na gorsze dla konsumenta oraz nakładania grzywien i kar za to samo naruszenie.

„To uchroni obywateli przed grzywnami i karami, których wysokość może dziś być kilkakrotnie wyższa niż kwota kredytu” - przekonuje BP.

Planuje się, że takie zmiany legislacyjne wzmocnią ochronę konsumentów mikrokredytów przed nieuzasadnionym finansowym obciążeniem, a także ochronią pożyczkodawców przed pozbawionymi skrupułów kredytobiorcami, a tym samym pomogą zmniejszyć udział złych kredytów.

Ustawa wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2021 roku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-