Zełenski zleci sfinansowanie budowy bloków energetycznych CHAES

Zełenski zleci sfinansowanie budowy bloków energetycznych CHAES

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski zamierza polecić Rządowi sfinansowanie budowy trzeciego i czwartego bloku elektrowni atomowej w Chmielnickim oraz rozwiązanie kwestii zadłużenia Energoatomu.

O tym rozmawiano na spotkaniu głowy państwa z kierownictwem Przedsiębiorstwa Państwowego NAEK „Energoatom” podczas wizyty w CHAES - podał Ukrinform zsyłając się na służbę prasową Prezydenta.

„Prezydent poleci Gabinetowi Ministrów sfinansowanie budowy trzeciego i czwartego bloku energetycznego CHAES, rozwiązanie kwestii zadłużenia Energoatomu i doprowadzenie spółki na wyższy stopień podporządkowania administracji państwowej” - poinformowano w Biurze Prezydenta.

Ponadto w wyniku spotkania Zełenski postawił zadanie opracowania Strategii rozwoju energetyki jądrowej z określonymi terminami realizacji.

Prezydent zapewnił zainteresowanie ukraińską energetyką jądrową, która według niego dostarcza najtańszej energii elektrycznej, przede wszystkim dla naszego społeczeństwa. Podkreślił również znaczenie branży w tworzeniu miejsc pracy.

„Jeśli uruchomimy trzeci i czwarty blok, w całym kraju w trakcie budowy i uruchomienia będzie jeszcze dodatkowych 100000 miejsc pracy. Wydaje mi się, że jest to zadanie, z którym musi się uporać państwo” - powiedział Zełenski.

Prezydent zwrócił uwagę, że przywódcy kraju, w tym Premier, muszą stale odwiedzać ważne obiekty, aby zobaczyć, co się tam dzieje.

„Rząd powinien brać udział w takich strategicznych przedsięwzięciach Ukrainy, aby widzieć co się dzieje, na własne oczy. Więc cieszę się, że tu jestem. Jestem pewien, że będzie tu Denys Anatolewicz (Szmyhal - przy. red.)” - dodał Prezydent.

Podczas wizyty w CHAES Zełenski zapewnił, że w warunkach wolnego rynku energii elektrycznej Energoatom będzie miał równe prawa z innymi uczestnikami tego rynku.

„Tak musi być, tak się umówiliśmy” - podkreślił Prezydent.

Z kolei p.o. prezesa NAEK Energoatom Piotr Kotin zwrócił uwagę, że Ukraina zajmuje ósme miejsce na świecie i piąte w Europie pod względem produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych.

Podkreślił, że w tej energetyce zatrudnionych jest około 450000 pracowników, na wszystkich szczeblach branża wpłaciła 17 mld UAH podatków do budżetu państwa.

Jak podawał Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywał w środę z roboczą wizytą w Chmielnickim.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-