Danyłyszyn wątpi w dwie transze z MFW w 2020 roku

Danyłyszyn wątpi w dwie transze z MFW w 2020 roku

Ukrinform
Prezes Zarządu Narodowego Banku Ukrainy Bohdan Danyłyszyn uważa za nierealne otrzymanie dwóch transz MFW w 2020 roku. Jednocześnie wezwał do rewizji ram koncepcyjnych współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Danyłyszyn napisał o tym na swojej stronie na Facebooku, donosi korespondent Ukrinformu.

„Oczywiście bazowy scenariusz otrzymania dwóch transz do końca tego roku - we wrześniu i grudniu - jest nierealny. Najprawdopodobniej takiej transzy możemy spodziewać się w IV kwartale 2020 roku” - powiedział.

Jednocześnie, zdaniem Danyłyszyna, w trakcie planowanej rewizji programu współpracy należy zrewidować koncepcyjne podstawy współpracy, uwzględniając interesy Ukrainy.

„Współpraca z MFW będzie kontynuowana. Wsparcie partnerów międzynarodowych pozostaje jednym z najważniejszych czynników stabilności makrofinansowej na Ukrainie. i nie tylko międzynarodowych inwestorów”- powiedział szef Zarządu NBU.

Jego zdaniem priorytetem programu współpracy powinno być wspieranie reform zmierzających do zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego i poprawy dobrobytu obywateli Ukrainy.

Jak podawał Ukrinform, 9 czerwca 2020 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził 18-miesięczny program wsparcia Ukrainy na sumę 5 mld USD. 12 czerwca Ukraina otrzymała pierwszą transzę MFW w wysokości 2,1 mld USD, a saldo zostało podzielone na 4 kolejne transze.

Nowy program ma pomóc Ukrainie uporać się z problemami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Pieniądze muszą zapewniać równowagę płatniczą i wsparcie budżetowe, przy jednoczesnym zachowaniu postępów w zakresie głównych reform strukturalnych. Powinno to zagwarantować Ukrainie powrót do wzrostu gospodarczego po zakończeniu kryzysu.

Poprzedni program dla Ukrainy - stand-by - został zatwierdzony przez MFW w grudniu 2018 roku. Ukraina otrzymała jedyną transzę w wysokości 1,4 mld USD.

W grudniu 2019 roku Ukraina i MFW uzgodniły program rozszerzonego finansowania o wartości 5,5 mld USD (EFF), ale Kijów nie spełnił w pełni wymogów Funduszu.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-