Komisja Europejska zatwierdziła propozycje zwiększenia handlu z Ukrainą

Komisja Europejska zatwierdziła propozycje zwiększenia handlu z Ukrainą

Ukrinform
Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji mających na celu zwiększenie wymiany handlowej między Unią Europejską a krajami stosującymi konwencję Pan-Euro-Med, w tym Ukrainą, aby pomóc w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa.

Jak podaje Ukrinform, czytamy w komunikacie prasowym departamentu europejskiego.

„Dzisiejsze propozycje modernizują preferencyjne umowy handlowe UE z 20 partnerami handlowymi z Pan-Euro-Med, czyniąc odpowiednie„ reguły pochodzenia „w tych umowach bardziej elastycznymi i przyjaznymi dla biznesu” - czytamy w komunikacie.

Zatwierdzone wnioski zmieniają umowy dwustronne UE z Islandią, Liechtensteinem, Norwegią, Szwajcarią, Wyspami Owczymi, Turcją, Egiptem, Izraelem, Jordanią, Libanem, Palestyną, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą, Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Macedonią Północną, Czarnogórą, Serbią i Kosowem.

Należy zauważyć, że te przepisy handlowe są niezbędne w każdej umowie handlowej, ponieważ określają, które towary mogą być traktowane preferencyjnie. Ponadto pozwalają celnikom zweryfikować pochodzenie towarów, a przedsiębiorcom udowodnić pochodzenie swoich towarów. Jeśli spełnione są wszystkie niezbędne wymagania, towary o preferencyjnym pochodzeniu mogą być importowane po niższych stawkach celnych lub nawet po stawce zerowej, w zależności od preferencyjnego systemu taryfowego.

Jak wiadomo, w handlu dwustronnym między Ukrainą a Unią Europejską od dnia 1 stycznia 2019 roku rozpoczęto stosowanie postanowień Regionalnej Konwencji Pan-Euro-Med o preferencyjnych regułach pochodzenia.

Obecnie 25 państw wchodzi w skład Konwencji, a mianowicie: UE, kraje EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), Albania, Algieria, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Kosowo, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Palestyna, Serbia, Syria, Tunezja, Turcja, Ukraina, Wyspy Owcze i Czarnogóra.

W praktyce stosowanie zapisów Konwencji Pan-Euro-Med oznacza, że ​​ukraiński producent będzie mógł kupować surowce lub komponenty od jednej ze stron konwencji, a gotowe produkty eksportować do drugiego kraju konwencji bez cła lub po obniżonej stawce celnej. Przyczyni się to do otwarcia nowych zakładów produkcyjnych, lepszego wykorzystania potencjału produkcyjnego, przyciągnięcia wartości dodanej do sieci regionalnych i międzynarodowych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-