Ukraińscy rolnicy muszą przyspieszyć żniwa - eksperci

Ukraińscy rolnicy muszą przyspieszyć żniwa - eksperci

Ukrinform
Gorąca i wilgotna pogoda na Ukrainie przyczynia się do masowego rozwoju chwastów, chorób i szkodników w uprawach, dlatego konieczne jest szybkie prowadzenie prac żniwnych.

Informację taką podano na stronie internetowej Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy.

„Gorąca i wilgotna pogoda przyczynia się do masowego rozwoju chwastów, chorób i szkodników w uprawach. Wzrost temperatury powietrza i częste opady będą nadal przyczyniać się do rozwoju tych chorób, dlatego konieczne jest szybkie prowadzenie prac żniwnych”- czytamy w komunikacie.

W drugiej i na początku trzeciej dekady lipca pogoda była niestabilna pod względem reżimu temperaturowego przy znacznych wahaniach dobowych temperatur powietrza, dni gorące zastępowały chłodne. Chłodzeniu w niektórych regionach towarzyszyły deszcze o różnej intensywności i ilości, burze, grad i szkwały. Średnia dzienna temperatura była o 1-6 °C wyższa od normy dziesięciodniowej i wahała się od 17,5 °C na zachodzie do 27 °C na południu. Powierzchnia gleby ogrzewała się w ciągu dnia do 57-65 °C, w nocy ochładzała się do 6-13 °C. Niemal w całym kraju obserwowano opady o różnym nasileniu.

Zdaniem naukowców kwestia przygotowania gleby do przyszłych zbiorów jest obecnie ważna, najważniejsze jest zachowanie istniejącej wilgoci i kumulacja jej na przyszłość. Tak więc, według wieloletnich danych, ilość prawdopodobnaych opadów w trzeciej dekadzie lipca i w sierpniu wynosi około 100 mm. Jeśli ta ilość opadów zostanie zakumulowana, powstanie korzystna sytuacja do uzyskania odpowiednich kiełkowań, przede wszystkim rzepaku ozimego.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-