PrivatBank w amerykańskim sądzie doniósł o „wypraniu” 800 milionów dolarów przez Kołomojskiego i Bogolubowa

PrivatBank w amerykańskim sądzie doniósł o „wypraniu” 800 milionów dolarów przez Kołomojskiego i Bogolubowa

Ukrinform
Przedstawiciele znacjonalizowanego PrivatBanku powiedzieli w sądzie w USA, że jego byli właściciele wyprali w Stanach Zjednoczonych prawie 800 milionów dolarów.

O tym informuje Radio Liberty.

Publikacja donosi, że po sprawdzeniu dodatkowych dokumentów bankowych, bank złożył 21 lipca pozew w Delaware ze zmienionym pozwem przeciwko Igorowi Kołomojskiemu i Giennadiemu Bogolubowowi. Twierdzi, że obaj wyprali 660 milionów dolarów za pośrednictwem amerykańskiej grupy Optima, a kolejne 100 milionów za pośrednictwem innych amerykańskich firm. Bank żąda setek milionów dolarów odszkodowania od byłych właścicieli.

Należy zauważyć, że Privatbank złożył swój pierwszy pozew w Delaware w maju 2019 roku, oskarżając byłych właścicieli o wypranie 623 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych. Sprawa jest nadal w toku.

W nowym dokumencie stwierdza się w szczególności, że według Privatbanku w latach 2008–2010 Kołomojski i Bogolubow wyprali kolejne 86 milionów dolarów, wypłacając te środki na dwa zagraniczne rachunki z jednego z oddziałów moskiewskiego banku inwestycyjnego Renesans - kapitał.

Jak wynika z pozwu, obaj kupili aktywa warte setki milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych, w tym firmy z branży nieruchomości i stali, dzięki fikcyjnym pożyczkom, które Privatbank udzielił różnym firmom kontrolowanym przez samych oligarchów. Co więcej, jak twierdzi bank, fundusze te zostały wyprane w Stanach Zjednoczonych w wyniku skomplikowanych schematów transakcyjnych.

Narodowy Bank Ukrainy zarzuca Kołomojskiemu i Bogolubowowi wykorzystywanie Privatbanku jako osobistego sejfu i twierdzi, że ponad 90 proc. kredytów udzielonych przez bank w czasie jak był ich własnością, przypadło osobom i związanym z nimi strukturom.

W grudniu 2016 roku państwo znacjonalizowało Privatbank w obawie, że największy bank komercyjny w kraju może zbankrutować z powodu niedoboru kapitału w wysokości 5,5 mld USD.

Zachodnie władze i instytucje finansowe wzywają Ukrainę do zapewnienia zwrotu przynajmniej części z miliardów dolarów, które państwo wydało na ratowanie banku przed skutkami działań obu oligarchów. Obaj oligarchowie zaprzeczają wszystkim zarzutom, nazywają nacjonalizację banku motywacją polityczną i pozywają w sądach o przywrócenie kontroli nad bankiem.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-