Międzynarodowi inwestorzy wzywają Zełenskiego do skutecznego dialogu z NBU

Międzynarodowi inwestorzy wzywają Zełenskiego do skutecznego dialogu z NBU

Ukrinform
Międzynarodowa społeczność biznesowa, w tym wpływowe stowarzyszenia przedsiębiorców, inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów, ostrzegła prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o możliwych stratach Ukrainy, jeśli presja na NBU będzie się utrzymywać.

Społeczność przedsiębiorców, w skład której wchodzą: Amerykańska Izba Handlowa na Ukrainie, Europejskie Stowarzyszenie Biznesu, Forum Wiodących Międzynarodowych Instytucji Finansowych, Niezależne Stowarzyszenie Banków Ukraińskich oraz Związek Ukraińskich Przedsiębiorców, przy wsparciu Amerykańsko-Ukraińskiej Rady Biznesu (Waszyngton) jest głęboko zaniepokojona dymisją szefa Banku Ukrainy (NBU) Jakowa Smolijego, a także zagrożeniami dla niezależności Narodowego Banku Polskiego i kontynuacji programu MFW – napisano.

Według przedstawicieli biznesu jednym z głównych priorytetów Ukrainy powinno pozostać „zapewnienie stabilności makroekonomicznej, niezależnego banku centralnego i kontynuacja współpracy z MFW” w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

„Silny i niezależny Narodowy Bank pozostaje silnym sygnałem zaufania dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych Ukrainą, a także dla firm, które zainwestowały już miliardy dolarów i stworzyły tysiące miejsc pracy, a także dla międzynarodowych partnerów, którzy zapewniają wsparcie finansowe działalności gospodarczej” - jest podkreślone w dokumencie.

Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do wcześniejszych kryzysów, system bankowy Ukrainy „nie jest obciążeniem dla gospodarki, ale służy raczej jako koło ratunkowe”. Według oświadczenia NBU jest „najbardziej zachęcającą instytucją” dla zagranicznych struktur inwestycyjnych i społeczności biznesowej.

„Tak więc rezygnacja Jakowa Smolija z powodu nacisków politycznych wysyła niewłaściwy sygnał do środowisk biznesowych i inwestycyjnych, a także podważa cele gospodarcze rządu i zaangażowanie prezydenta w ochronę inwestorów na Ukrainie” - oświadczono.

W rezultacie niektórzy inwestorzy zawiesili już nowe infuzje, ponieważ decyzje rządu nie spełniają ich intencji przyciągnięcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych - dodają przedstawiciele biznesu.

„Ponadto umowa w sprawie sprzedaży euroobligacji posiadanych przez Ministerstwo Finansów Ukrainy za 1,75 mld USD została anulowana. Jest to bezprecedensowe wydarzenie, które wpłynie na zdolność Ukrainy do dostępu do rynku, a także cenę, jaką płaci za ten dostęp,” - napisano.

Jednocześnie przedstawiciele środowiska biznesowego zwracają uwagę, że zagrożona jest obecnie stabilność makroekonomiczna kraju.

„Dalszy rozwój sytuacji będzie zależeć od działań Prezydenta Ukrainy. W przypadku rezygnacji Smolija i powołania osoby na czele NBU, która nie zostanie uznana za potencjalnie niezależną i / lub wiarygodną, Ukrainę czeka kryzys finansowy zainicjowany przez sam kraj”- czytamy w dokumencie.

W związku z tym międzynarodowa społeczność biznesowa wezwała Prezydenta Ukrainy do „rozpoczęcia skutecznego dialogu z bankiem centralnym i umożliwienia NBU wykonywania jego zadań zgodnie z Konstytucją Ukrainy i ustawą o Narodowym Banku Ukrainy, a zespołowi banku centralnego i członkom rady NBU kontynuować pracę w celu zachowania stabilności makrofinansowej i zdolności instytucjonalnych.”

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-