Czereśnia melitopolska będzie międzynarodową marką

Czereśnia melitopolska będzie międzynarodową marką

Ukrinform
Czereśnia melitopolska wkrótce zostanie zarejestrowana jako produkt o historyczno - geograficznym pochodzeniu.

O tym poinformował portal informacyjno-analityczny kompleksu rolno-przemysłowego Ukrainy.

„Na Ukrainie kończy się rejestracja produktu o historyczno - geograficznym pochodzeniu - czereśni melitopolskiej. To pierwsza ukraińska jagoda, która będzie zarejestrowana jako produkt o historyczno - geograficznym pochodzeniu i będzie kwalifikować się do uznania w UE”, podano w oświadczeniu.

Wniosek o rejestrację oznaczenia geograficznego pochodzenia towaru został złożony przez Stowarzyszenie Producentów Słodkich Czereśni z Melitopola. Zakończenie rejestracji spodziewane jest pod koniec lipca.

Należy zauważyć, że czereśnia melitopolska jest znana od XIX wieku, jest uprawiana na obszarze wokół miasta Melitopol na obu brzegach rzeki Mołocznaja, a mianowicie w mieście Melitopol i okolicznych osadach.

„Czereśnia melitopolska to produkt klasy elitarnej, którego owoce zbiera się ręcznie. Jagody charakteryzują się bogatym aromatem i smakiem, zrównoważoną zawartością cukru i kwasu, a także doskonałymi właściwościami handlowymi”, podkreślają specjaliści portalu rolno-przemysłowego.

Jak informował Ukrinform, 19 grudnia 2018 roku został złożony w Ministerstwie Gospodarki Ukrainy pierwszy wniosek o rejestrację ukraińskiego produktu z chronionym znaczeniem geograficznym - „Owczy ser huculski”.

Rejestracja produktu miała miejsce w ramach wdrażania układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE. Uzyskanie marki znaczenia geograficznego ma na celu nie tylko ochronę produktu, ale także promocję na rynkach zagranicznych. Marka znaczenia geograficznego jest znakiem umieszczanym na produkcie i poświadcza jego wysoką jakość, długą tradycję produkcji oraz szczególne połączenie z terytorium, na którym jest produkowany. Oznaczenia geograficzne pomogły zdobyć światową sławę dla produktów takich jak szampan, koniak, sery roquefort, parmezan i wiele innych.

W grudniu 2019 roku Ministerstwo Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy wydało certyfikat rejestracji prawa do korzystania z zarejestrowanego znaczenia pochodzenia geograficznego towaru - „Owczy ser huculski”.

Informowaliśmy również, że od dnia 1stycznia 2020 roku weszła w życie ustawa Ukrainy „W sprawie prawnej ochrony oznaczeń geograficznych”, która jest nową wersją poprzedniej ustawy „W sprawie ochrony praw do oznaczania pochodzenia towarów”, zharmonizowanej z prawodawstwem Unii Europejskiej.

Ustawa jest Ustawą ramową, po której oczekuje się na przyjęcie trzech ustaw sektorowych regulujących stosowanie i ochronę znaczeń geograficznych produktów rolnych i produktów spożywczych, a także win i napojów spirytusowych.

W 2019 roku do rejestracji znaczeń geograficznych zakwalifikowano ukraińskie produkty, takie jak „Chersoński melon”, „Czereśnia melitopolska” i „Karpacki miód”.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-