NBU - w sprawie podpisania Ustawy przez  Zełenskiego: To ostatnie „pożegnanie” z bankrutującymi bankami „zombie”

NBU - w sprawie podpisania Ustawy przez Zełenskiego: To ostatnie „pożegnanie” z bankrutującymi bankami „zombie”

Ukrinform
Ustawa „Zmieniająca niektóre akty prawne Ukrainy dotyczące usprawnienia niektórych mechanizmów regulacji bankowych” zabrania zwrotu bankrutujących banków ich właścicielom.

Jest to stwierdzone w komentarzu Narodowego Banku Ukrainy na Facebooku.

„To nasze ostatnie pożegnanie z bankrutującymi bankami zombie! .. Ustawa zabrania zwrotu bankrutujących banków ich właścicielom. Sąd nie będzie miał prawa podejmować takiej decyzji”, podano w oświadczeniu.

Ponadto Ustawa zabrania powrotu bankrutujących banków na rynek. Jeśli sąd anuluje decyzję NBU o wycofaniu banku, likwidacja banku nie kończy się, sprzedaż aktywów i płatności dla deponentów są kontynuowane, wyjaśnia regulator.

Narodowy Bank Ukrainy przypomniał, że Ustawa określa procedurę otrzymywania rekompensaty pieniężnej przez akcjonariuszy upadłych banków. Akcjonariusz banku będzie mógł wystąpić do sądu. Jeśli udowodni niezgodność z prawem decyzji NBU, ma prawo do odszkodowania za straty. Wysokość odszkodowania będzie ustalana przez międzynarodowego audytora. Audytor potwierdzi obecność kapitału w banku w momencie wycofania. Lub nie potwierdzi.

Zgodnie z wyjaśnieniem Ustawa zmienia procedurę odwoływania się od decyzji NBU w sprawie wycofania banków. Sądy nie będą mogły przejmować funkcji banku centralnego. Nie będą w stanie zakwestionować obliczeń, szacunków i wniosków NBU dotyczących banków. Ale decyzje NBU mogą zostać uznane przez sąd za nieważne.

Ustawa zmienia także mechanizm przekazywania aktywów do banku przejściowego i przyjmującego. Wcześniej taki proces mógł trwać miesiące. Ustawa pozwala robić wszystko znacznie szybciej, w ciągu kilku dni.

Osobno raport zwraca uwagę na to, czego nie przewiduje dokładnie Ustawa: nie przyznaje NBU dodatkowych supermocy; nie wprowadza zewnętrznej kontroli nad NBU; nie stawia NBU ponad systemem sądowym; nie pozwala NBU na zniszczenie systemu bankowego; nie wpływa na prawo własności; nie ma nic wspólnego z rynkiem ziemi i jej obrotem .

„Ustawa nie zezwala również na to, by kosmici i przeklęte gady zajęli budynek Narodowego Banku. Dajemy na to ząb”, zażartowali w Narodowym Banku Ukrainy.

Jak informował Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał 21 maja Ustawę „W sprawie zmiany niektórych ustawodawczych aktów prawnych Ukrainy w sprawie usprawnienia niektórych mechanizmów regulacji bankowych”, która uniemożliwi anulowanie decyzji NBU w sprawie nacjonalizacji banków.

Przyjęcie przez Radę Najwyższą ustawy „bankowej” jest jednym z dwóch głównych warunków MFW dotyczących udzielenia Ukrainie pomocy finansowej (drugim warunkiem jest przyjęcie ustawy o rynku ziemi, która została przyjęta 31 marca).

prs

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-